Wielka wyprawa na wschód – szczegółowe relacje!
W dniu 10 kwietnia, o godzinie 22, pod opieką nauczycieli: Magdaleny Łuczak, Luizy Pokrzywińskiej, Roberta Pielaka i Tomasza Tobiasza, wyruszyliśmy na siedmiodniową wycieczkę do Moskwy. W tym dniu wszyscy byliśmy bardzo podekscytowani i nie mogliśmy się doczekać, kiedy wyruszymy. Po długiej nocnej podróży stanęliśmy wreszcie na rosyjskiej ziemi.
Pierwszy dzień zaczęliśmy od zwiedzania Katynia. Znajduje się tam tak zwany "Las Katyński. Staliśmy na uroczysku "Kozie Góry", gdzie funkcjonariusze radzieckiego Ludowego Komisariatu Spraw Wewnętrznych ZSRR (NKWD) grzebali zwłoki ofiar czystek politycznych Józefa Stalina. Panowała tam atmosfera zadumy, smutku i melancholii. Następnie pojechaliśmy na lotnisko do Smoleńska, gdzie stoi kamień pamiątkowy upamiętniający katastrofę, do której doszło dnia 10 kwietnia 2010 roku. Zginęło w niej 96 osób: prezydent RP Lech Kaczyński z małżonką, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, grupa parlamentarzystów, dowódcy wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP, pracownicy Kancelarii Prezydenta, duchowni, przedstawiciele ministerstw, instytucji państwowych, organizacji kombatanckich i społecznych oraz osoby towarzyszące, stanowiące delegację polską na uroczystość związaną z obchodami 70. Rocznicy zbrodni katyńskiej. Pomodliliśmy się za ofiary katastrofy, zapaliliśmy znicze i pełni przemyśleń poszliśmy do autokaru. Zmęczeni nocną podróżą i zwiedzaniem, pojechaliśmy do hotelu w Smoleńsku. Zjedliśmy tam obiadokolację i poszliśmy spać.
Kolejny dzień zaczęliśmy od śniadania i wyruszyliśmy zwiedzać Smoleńsk. Najpierw warowne mury smoleńskiego Kremla, następnie sobory Piotra i Pawła, Sobór Uspieński oraz monastyry Troicki i Wozniesienski. Wszystkie budowle są po porostu przepiękne. Wsiedliśmy do autokaru i dokończyliśmy naszą podróż do Moskwy. Wieczorem dotarliśmy na miejsce i zostaliśmy zakwaterowani w bardzo luksusowym hotelu.
Trzeci dzie zaczęliśmy od objazdowego zwiedzania Moskwy, z autokaru zobaczyliśmy Wzgórza Worobiowe, z których rozpościera się przepiękna panorama Moskwy, nieopodal stoi największy i najbardziej znany Uniwersytet im. Łomonosowa, zespół sportowy "Łużniki". Następnie ujrzeliśmy zespół memorialny “Góra Pokłonna”, Łuk Tryumfalny, Centrum Biznesu, Nowy Arbat, Biały Dom, Pierścień Bulwarowy. Główną ulicę Moskwy Twerską z placem Puszkina i pomnikiem założyciela miasta księcia Jurija Dołgorukiego; Teatr Wielki, będący dumą państwową oraz budynek Łubianki. Wszyscy bardzo uważnie patrzyli w okna autokaru i z podziwem oglądali piękne budynki i z ciekawością słuchali niezwykłych historii pani przewodnik. W tym dniu byliśmy także w Świątyni Chrystusa Zbawiciela będącą największą i najbardziej okazałą Świątynią w Moskwie. Ta cerkiew zbudowana jest z kamienia, której wnętrze jest bogato zdobione pozłacanymi malowidłami. Całe wnętrze robi niesamowite wrażenie. Widzieliśmy tam obrzędy Wielkopiątkowe oraz Patriarchę moskiewskiego i Wszechrusi. Następnie udaliśmy się w dalsze zwiedzanie na Plac Czerwony, aby obejrzeć tam bajkowy Sobór Wasyla Błogosławionego i Mauzoleum Lenina. Później udaliśmy się do GUM-u - luksusowego centrum handlowego. Wszyscy byli zachwyceni pięknymi wystawami oraz standardem wszystkich sklepów, których nie można spotkać w Polsce.
Czwartego dnia przy pięknej pogodzie zwiedzaliśmy z przewodnikiem Kreml i jego zabytki. Znajduje się tam m.in.: Sobór Uspienski przykryty pięcioma złoconymi kopułami. Stanowi on koronacyjną Cerkiew Carów. Sobór Archangielski, w którym chowano carów Rosji. Sobór Zwiastowania, w nim z kolei odbywały się śluby i chrzty. Nad placem Soborowym góruje do dzisiaj wieża-dzwonnica Iwana Wielkiego. Obejrzeliśmy także: armatę - Car Puszka, dzwon - Car Kołokoł oraz siedzibę prezydenta Federacji Rosyjskiej. W pełnym słońcu uwydatniło się piękno złotych kopuł, soborów, które robią ogromne wrażenie na turystach. Na Kremlu uczniowie naszej szkoły mieli okazję oglądać piękną paradę wojskową. Następnie poszliśmy w kierunku galerii Trietiakowskiej. Po drodze do galerii byliśmy na moście, gdzie znajdują się specjalne drzewka, na których zakochani wieszają kłódki, aby ich miłość trwała wiecznie. Gdy dotarliśmy na miejsce poszliśmy oglądać obrazy sławnych malarzy rosyjskich. Tego dnia nie mogliśmy się obejść bez zajechania do centrum handlowego. Oczywiście wszyscy głodni po całym dniu zwiedzania poszliśmy coś zjeść. Gdy nasze żołądki były najedzone pojechaliśmy do hotelu. Po kolacji mieliśmy spotkanie z rosyjskimi kolegami. Rozmawialiśmy, graliśmy w gry słowne i spędzaliśmy miło czas. Niestety szybko zrobiło się późno i poszliśmy spać.
Piątego dnia wstaliśmy bardzo wcześnie, spakowaliśmy szybko swoje rzeczy, zjedliśmy śniadanie i opuściliśmy hotel Zarya. W tym dniu nie było mowy o wygodnej podróży autokarem. Poznaliśmy prawdziwe moskiewskie życie. Jeździliśmy metrem, które wywarło na nas ogromne wrażenie. Marmury, wielkie żyrandole, przepiękne mozaiki- oto co można było zobaczyć w metrze. Nie mogło również zabraknąć wizerunków wiecznie żywego Lenina. Wysiedliśmy w centrum Moskwy i poszliśmy na Plac Czerwony, by zobaczyć Lenina. Rygor jaki panował, gdy tam wchodziliśmy, był przerażający. Na każdym kroku stała straż, nie można było się odezwać ani zatrzymać. Każdy zastanawiał się, czy to prawdziwe ciało rosyjskiego wodza rewolucji. Następnie spacerem poszliśmy na ulicę Nowy Arbat- ulicę pełną sklepów z pamiątkami, spacerujących ludzi i młodzieży spędzającej czas na grach, tańcach i zabawach. Trafiliśmy chyba na dzień przytulania i gdy chodziliśmy po Arbacie podchodzili do nas młodzi ludzie i obejmowali. Było to bardzo ciekawe i zabawne doświadczenie! Następnie poszliśmy na Patriarsze Prudy, gdzie miała miejsce akcja znanej powieści Michaiła Bułhakowa – „Mistrz i Małgorzata”. Zmęczeni długim spacerem odpoczęliśmy w parku i ruszyliśmy z powrotem na Plac Czerwony. Dostaliśmy 3 godziny czasu wolnego i każdy poszedł w swoją stronę. O 22 spotkaliśmy się przy pięknym Soborze Wasyla Błogosławionego i pożegnaliśmy piękną Moskwę. Każdemu szkoda było opuszczać to wspaniałe miejsce. Mieliśmy okazję jeszcze zobaczyć potężny Plac Czerwony i jego zabytki pod słoną nocy. Tego widoku i uczucia, jakie w nas tkwiło nikt nam nie odbierze! Wsiedliśmy do autokaru i rano obudziliśmy się w Mińsku.
Dzień szósty Wbrew naszemu przekonaniu, Mińsk okazał się pięknym i czystym miastem. Zrobiliśmy objazdową wycieczkę i udaliśmy się do Nowogródka. Na miejsce dojechaliśmy po południu, zmęczeni ciągłym siedzeniem w autokarze. Tej nocy mieliśmy nocować u sióstr, które były dla nas bardzo uprzejme i dobrze nas ugościły. Zjedliśmy kolację i zasiedliśmy wszyscy, aby rozstrzygnąć konkurs na najsympatyczniejszą dziewczynę i najsympatyczniejszego chłopca wyjazdu! Następnie miał miejsce fortepianowy i gitarowy koncert muzyczny w wykonaniu naszych wspaniałych uczestników wyprawy. Rozbrzmiewały tam m.in. utwory Chopina, dźwięki z filmu Titanic oraz stary dobry polski Dżem. Po koncercie każdy z nasz dostał upominek od pań organizatorek w postaci breloczka - matrioszki. Jednak, trzeba było na tę nagrodę zapracować i powiedzieć jakieś słowo w języku rosyjskim. Okazało się, że podczas wycieczki poznaliśmy ich mnóstwo. Po niezwykle udanym wieczorze wszyscy grzecznie poszli do łóżek i szybko zasnęli.
Dzień siódmy Rano poszliśmy zobaczyć muzeum naszego narodowego wieszcza Adama Mickiewicza, oraz kościół o bardzo bogatej historii, w którym ochrzczony został Adam Mickiewicz. W muzeum pani przewodnik pokazywała nam jak żył Mickiewicz od czasów dziecięcych po dorosłe życie i jego schyłek. To była świetna lekcja języka polskiego i historii. A że przed zwiedzaniem nie zjedliśmy śniadania, wszyscy byliśmy tacy głodni, że marzyliśmy jedynie o tym, by napełnić nasze puste żołądki! Po śniadaniu spakowaliśmy się i ruszyliśmy do domu. W drodze powrotnej poprosiliśmy pana pilota o ponownie obejrzenie rosyjskiej komedii o złotych jaja Chingis Chana. Pan się zgodził, a cały autokar miał ubaw z tego, w jaki komiczny sposób pokazana jest Rosja i jej mieszkańcy.
Podróż minęła nam szybko i nim się obejrzeliśmy byliśmy już pod szkołą pełni wrażeń po wspaniałym tygodniu! Każdy z nas żałował, że czas wycieczki upłynął tak szybko. Teraz nie zostało nam nic innego, jak czekanie na następną wycieczkę do niezwykłego kraju carów!!!
{gallery}/aktualnosci/2012/rosyjski/moskwa2012{/gallery}
Paryż, Paris - nasze wspomnienia zapisane aparatem fotograficznym.
Oto nasza fotorelacja
zobacz zdjęcia!
Zapraszamy do udziału
w warsztatach językowych
na Malcie!
We wrześniu 2011r. po raz drugi organizujemy wyjazd na MALTĘ
Malta to kraj, gdzie język angielski jest obok maltańskiego równorzędnym językiem urzędowym.
Wszyscy mówią po angielsku!
Mieszkając u miejscowych rodzin, uczestnicząc w zajęciach w szkole językowej, słuchając anglojęzycznych przewodników w czasie zwiedzania oraz rozmawiając z rówieśnikami z innych krajów masz świetną okazję, aby doskonalić umiejętność porozumiewania się po angielsku!
Jeśli chcesz chodzić do szkoły językowej,w której lekcje prowadzone są przez native speakerów oraz mieszkać u rodziny maltańskiej – zgłoś się! Do szkoły codziennie dojeżdżamy stateczkiem do Valletty. Po lekcjach zwiedzamy stolicę Malty – Vallettę, zabytkowe miasto Mdinę, uczestniczymy w „Harbour Cruise”, czyli wpływamy do kilku portów Valletty i graniczących z nią miast.
W weekend czeka Was szaleńcza wyprawa motorówkami na wyspę Comino, gdzie będziecie kąpać się w Błękitnej Lagunie! Jeden wieczór spędzicie w dyskotece! Wieczorami spotkamy się na malowniczej promenadzie w Sliemie, gdzie spędzicie czas w towarzystwie Waszych rówieśników z innych krajów, którzy także przyjeżdżają na tego rodzaju warsztaty.
Informacje:
p.Katarzyna Furgała /sala 127/
i p.Anna Gruszecka-Borys /sala 025/
Zapisy do 15.04.2011 / Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript./ - jest tylko ok. 12-14 miejsc!
Oferta ta jest skierowana również do tegorocznych maturzystów.
Na uczelniach we wrześniu jeszcze nic się nie dzieje, za to Wy macie szansę na przedłużenie sobie wakacji – egzotyczny kraj, temp. ponad 30oC, ciepła woda
w Morzu Śródziemnym…
Zachęcamy!
Anna Gruszecka-Borys i Katarzyna Furgała
Warsztaty językowe na Malcie 2010
W dniach 14 – 21 września grupa uczniów z naszej szkoły wraz z p. Katarzyną Furgałą uczestniczyła w warsztatach językowych na Malcie. W dni powszednie przed południem młodzież uczęszczała do szkoły językowej i uczestniczyła w zajęciach prowadzonych przez tzw. native speakerów. Po południu i w weekend odbywały się wycieczki. Uczniowie zwiedzili między innymi historyczne miasto Minę, stolicę Malty – Valettę, wyspę Gozo oraz Błękitną Lagunę na wyspie Comino. Oprócz nauki i zwiedzania był czas na inne przyjemności - plażowanie, zakupy czy dyskotekę.
Pobyt u rodzin maltańskich i rozmowy z nimi, lekcje w szkole językowej, kontakty z uczniami z innych krajów oraz udział w wycieczkach prowadzonych przez anglojęzycznych przewodników stwarzały naszym uczniom wspaniałą okazję do doskonalenia i rozwijania umiejętności językowych.
Kolejna edycja planowana jest na wrzesień 2011 roku.
zobacz zdjęcia
Katarzyna Furgała
Warsztaty językowe LONDYN 2010
W dniach 14-21.03.2010r uczniowie naszej szkoły pod opieką p.Anny Gruszeckiej-Borys i p.Katarzyny Furgały uczestniczyli w warsztatach językowych połączonych ze zwiedzaniem w Londynie. Wyjazd ten dał uczniom możliwość poznania wielkiej metropolii, jaką jest Londyn. Program zwiedzania był bardzo bogaty. Uczniowie zwiedzili między innymi Tower of London, Katedrę
Św. Pawła, gdzie miała miejsce ceremonia zaślubin Księcia Karola i Księżnej Diany, Muzeum Brytyjskie, Muzeum Historii Naturalnej, Galerię Narodową oraz słynne Muzeum Figur Woskowych Madamme Tussaud’s. Niezapomniane wrażenia pozostawiła atmosfera zamku Windsor. Wszystkich zachwyciły piękne ogrody wokół rezydencji królewskiej Hampton Court oraz St. James’s Park w pobliżu Pałacu Buckingham. Ciekawym doświadczeniem była wizyta w Parlamencie Brytyjskim, gdzie można było przysłuchiwać się trwającym właśnie obradom. Także zwiedzanie szekspirowskiego Globe Theatre było niezwykłe. Aktorka występująca na deskach tego teatru opowiadała o pracy w teatrze, historii teatru elżbietańskiego oraz genezie powstania tego budynku, który jest wierną repliką teatru, który istniał w tym miejscu za czasów Szekspira. Dodatkowe atrakcje to rejs statkiem do Greenwich, przejazd dwupokładowym autobusem do Eton oraz przejażdżka słynnym London Eye, z którego podziwiać można panoramę Londynu. Podczas pobytu w Londynie uczniowie byli zakwaterowani u rodzin brytyjskich. W ten sposób mogli poznać życie codzienne mieszkańców Wielkiej Brytanii, ich kulturę oraz wypróbować i doskonalić swoje umiejętności językowe. Był to niezapomniany, a zarazem bardzo wartościowy wyjazd.