Symbole szkoły

Patron

Chociaż nie zachwycił Gałkiewicza, nas zachwyca.

Sztandar szkoły
Sztandar szkoły

Urodzony 4 września 1809 r. w Krzemieńcu polski wieszcz wiele przeżył i jeszcze więcej  osiągnął, zanim został awansowany na patrona naszego liceum. Przygotowania do tego dwudziesto pierwszo wiecznego zaszczytu rozpoczął, studiując w Wilnie.

Na emigracji we Francji, po upadku powstania listopadowego, zadebiutował powieścią poetycką „Hugo”. Wydał trzy tomy poezji. Nie wzbudził jednak zainteresowania w środowiskach emigracyjnych, czym prawie pokpił sprawę patronowania naszej szkole. Nie zrezygnował jednak, a przewidując rezolutnie, że, jeśli uzyska nominację, za rywali może mieć wielkie postaci, sięgnął    do najgłębszych pokładów swojego geniuszu, tworząc arcydzieła literatury polskiej: „Kordian”, „Balladyna”, „Król-duch” i wiele innych, nie mniej doskonałych. Świadom swojej poetyckiej siły, był już spokojny o sprawy otwockie- wiedział, że nikt nie będzie w stanie przesłonić jego gwiazdy. Dużo więc podróżował:  Włochy Grecja, Egipt, Palestyna i Syria. Ostatecznie osiadł jednak w Paryżu.

Z poezji żyć się nie dało, inwestował więc z powodzeniem na paryskiej giełdzie, pomnażając swoje pieniądze, za które wydawał swoje dzieła. Nie lubił Mickiewicza. Był określany jako jeden z Wieszczów Narodowych, a jego twórczość miała i ma ogromny wpływ na intelektualne ukształtowanie Polaków. Bardzo nie lubił Mickiewicza.
Zmarł 3 kwietnia 1849 r. w Paryżu.

 

Hymn

 

Tutaj możesz posłuchać hymnu naszej szkoły

© Liceum Ogólnokształcące Nr 3 im. Juliusza Słowackiego w Otwocku 2010-2018 facebook

EU e-Privacy Directive