Spotkanie autorskie z Tomaszem Sekielskim w SŁOWAKU

28 maja w Liceum Ogólnokształcącym Nr III im. Juliusza Słowackiego w Otwocku odbyło się spotkanie autorskie z Tomaszem Sekielskim. Ten dziennikarz radiowy, reporter telewizyjny, dziennikarz śledczy, korespondent wojenny, dokumentalista i pisarz na trzy godziny przyjechał do naszej szkoły.

Autor pokrótce przypomniał swoją drogę dziennikarską począwszy od pracy w szkolnym radiowęźle podczas nauki w szkole średniej, następnie w radiu VOX w Bydgoszczy, gdzie był reporterem miejskim. Później przeniósł się do Radia WAWA w Warszawie. Kolejne miejsce to Radio dla Ciebie w Warszawie, gdzie prowadził rozmowy z politykami. Po kilku latach pracy w rozgłośniach radiowych trafił do TVN. Tam był od samego początku tworzenia tej stacji telewizyjnej. Przepracował w niej 15 lat. Kolejnymi miejscami gdzie realizował się nasz Gość, to TVP, a ostatnio Nowa TV i Focus TV. Autor był i jest dobrze rozpoznawalny przez widzów telewizyjnych. W TVN był kolejno, reporterem Faktów, korespondentem wojennym (Irak, Ukraina, Kosowo – drugo wojna bałkańska), prowadził program Teraz My oraz Czarno na białym. W TVP prowadził program publicystyczny „Woronicza17” i inne. Spowodował zamieszanie w świecie polityków ujawniając tzw. aferę taśmową w 2006 roku.

Autor poruszył wiele obszarów pracy dziennikarza telewizyjnego. W tym segmencie przecież pracuje już ponad 20 lat.

Mówił o tym jak politycy łagodnieją w kampanii wyborczej. „Jest taki moment dla dziennikarzy, kiedy łatwiej jest o dostęp do polityków. Nagle wszyscy chcą być blisko wyborców.”

„Zawsze jako reporter staram się pokazać jak wielkie wydarzenia wpływają na losy pojedynczych ludzi. To jest najważniejsze w pracy dziennikarza. To też powoduje, że wy wszyscy jako odbiorcy lepiej rozumiecie ludzkie dramaty, lepiej rozumiecie co te osoby przeżywają. Ten cały kontekst nabiera nagle życia, ponieważ codziennie widzimy w telewizji mnóstwo tragedii, ogrom wojen, zamachów bombowych. Wszyscy mają już znieczulicę, nawet w redakcjach jest takie przeliczenie – „trupa na kilometr”. Im więcej kilometrów od Warszawy tym więcej musi być trupów żeby serwis informacyjny o tym wspomniał. Może nie każdy dziennikarz do tego przyzna się, ale w każdej redakcji jest taki przelicznik. Ponieważ jest przesyt informacji o zabójstwach, zbrodniach, to powoduje zobojętnienie widzów. Dlatego uważam, że zawsze jest ważne by pokazać ten wątek osobowy, pokazać to co mają do powiedzenia konkretni ludzie.”

Kolejna część świata bliska Tomaszowi Sekielskiemu, to Meksyk. Dziennikarz mówił o wydarzeniu sprzed kilku lat, o uprowadzeniu i zamordowaniu grupy studentów w tym kraju. „Meksyk jest specyficznym państwem. Tam rządzą kartele. Państwo tam jest fikcją. W każdym stanie rządzi kartel narkotykowy. Miasta i miasteczka wyjęte spod prawa - prywatny teren. Nagminnie porywa się ludzi w Meksyku. Porywani dla okupu i zemsty. Dziennikarz, to zawód wysokiego ryzyka. W Meksyku dziennikarze giną masowo. Kilkuset dziennikarzy rocznie jest tam mordowanych.”

Tomasz Sekielski napisał pięć powieści sensacyjnych. Jestem wiec pisarzem – stwierdza autor.

Co robiłem jako dokumentalista? –zastanawia się autor.

„Realizowałem program „Władcy marionetek”. Czy politycy kłamią. Na youtubie można obejrzeć filmy o hipokryzji oraz większych i mniejszych kłamstwach tej grupy.

Film „8.30”, który jest dostępny na stronach TVN24, pokazuje co działo się na trzy minuty przed katastrofą smoleńską i tuż po tym zdarzeniu. Widzimy prawdziwe emocje ludzi, którzy prowadzą program na żywo. Czyste emocje, których nie zawłaszczyła jeszcze polityka.”

„Teoria spisku”, to serial 10 odcinków. Jest propozycja aby autor nakręcił kolejne. Warto przypomnieć, że Tomasz Sekielski podjął próbę wyjaśnienia tak ważnych wydarzeń z naszej najnowszej historii Polski, jak: zamordowanie małżeństwa Jaroszewiczów, tajemnicza śmierć generała Petelickiego, zlecenie zabójstwa na gen. Marka Papałę, prof. Sylwestra Kaliskiego, śmierć lidera Samoobrony, Andrzeja Leppera i wiele innych. Wszystkie te filmy w reżyserii T. Sekielskiego są dostępne na stronie FOCUS TV.

„Reżyser jest na planie najważniejszy. Wszyscy go muszą słuchać. Gdy czasami jestem pytany czym chciałbym się zająć, czy dziennikarstwem, pisarstwem a może reżyserowaniem filmów dokumentalnych, to odpowiadam, że najbardziej chciałbym zająć się kierowaniem zespołem. To jest właśnie reżyseria.”

I jeszcze o politykach. „Politycy nauczyli się chodzić tam, do takich redakcji, gdzie dostaną przewidywalne pytania, gdzie będą mogli powiedzieć to co chcą. Niestety żyjemy w czasach kiedy politycy uważają, że mogą porozumiewać się przekazami dnia ze społeczeństwem ponad głowami mediów. A do tego media przelęknione są tym, że być może ktoś znowu zbojkotuje ich … i co będziemy wtedy robić? Nie zadają trudnych pytań, nie wyciągają pewnych rzeczy i tracą wiarygodność. Słabe media, to słabi wyborcy, niedoinformowani, a niedoinformowani wyborcy głosują i są bardziej podatni na błędy przy swych politycznych wyborach. Ale ja nie mam pomysłu jak to zmienić.”

Po zakończeniu spotkania, Tomasz Sekielski jeszcze bardzo długo rozmawiał na szkolnym korytarzu z grupą młodzieży, która miała do tego znakomitego dziennikarza mnóstwo pytań.

Grzegorz Kopański

Galeria zdjęć

© Liceum Ogólnokształcące Nr 3 im. Juliusza Słowackiego w Otwocku 2010-2018 facebook

EU e-Privacy Directive