Prezentacja filmu
“HISTORIA IRENY SENDLEROWEJ”
i spotkanie z reżyserem Andrzejem Wolfem
30 listopada odbyły się w naszej szkole dwa specjalne pokazy filmu „Historia Ireny Sendlerowej” a sam reżyser Andrzej Wolf spotkał się z uczniami klas: 1c, 1d, 2e1, 2e2. Wydarzenie to było możliwe dzięki zaangażowaniu p. Katarzyny Jakimowicz z Biura Rzecznika Praw Obywatelskich i Oli Jakimowicz z klasy 2e1.
„Poznałem Panią Irenę Sendler w 2004 roku – mówił A. Wolf po projekcji filmu. Miałem olbrzymie szczęście, przywilej i zaszczyt być przez nią zaakceptowanym. Odwiedzałem Panią Irenę prywatnie w jej malutkim pokoiku przy ulicy Sapieżyńskiej w Domu Opieki Ojców Bonifratrów. Wielu ludzi Ją odwiedzało. Dla każdego było to olbrzymie przeżycie. Wiele osób płakało. To nie była histeria… to była szczególna moc Pani Ireny. Ona poruszała w ludziach jakieś czułe struny, otwierała w nas wszystko to, co najlepsze. Była piękną wspaniałą kobietą.”
Wywiady z Ireną Sendlerową A.Wolf przeprowadzał przez cztery ostatnie lata jej życia. Zaprzyjaźnili się. Dzięki temu - jak przyznaje twórca filmu – „wybitna działaczka charytatywna i społeczna otworzyła się przed kamerą po raz ostatni.” Z dziewięciu godzin nagrań Andrzej Wolf stworzył 27-minutowy, krótkometrażowy dokument, przeplatany niemymi scenkami inscenizowanymi.
„To zapis wstrząsającej historii życia i śmierci Żydów w getcie. W filmie pani Irena opowiada o swojej działalności, którą było ratowanie życia najbiedniejszych żydowskich dzieci z warszawskiego getta. Nadawanie nowych tożsamości, fałszowanie dokumentów, sposoby wyprowadzania dzieci za mury oraz umieszczanie ich w domach Polaków” – mówił reżyser.
"Lubiła ze mną rozmawiać nie tylko dlatego, ze miałem wiedzę, ale i dlatego, że nie oczekiwałem od niej martyrologii. Często żartowaliśmy. Zawsze miałem małą kamerę w torbie, wyciągałem ją wtedy, kiedy pani Irena chciała coś opowiedzieć. Jestem z zawodu operatorem i wykorzystałem swoje umiejętności, żeby nie używać zbędnego sprzętu. Kręciłem bez statywów, światła, blend, ekipy, całego tego filmowego cyrku. Byliśmy tylko pani Irena i ja. "- kontynuował A.Wolf.
Reżyser filmu znany jest przede wszystkim jako autor zdjęć filmów fabularnych, dokumentalnych, seriali i spektakli telewizyjnych. Andrzej Wolf ukończył Wydział Operatorski PWSFTviT w Łodzi. Współpracował z wieloma uznanymi reżyserami m.in. z Janem Kidawą-Błońskim, Januszem Zaorskim, czy Andrzejem Wajdą. Został uhonorowany Nagrodą Specjalną Polskiego Kina Niezależnego za całokształt działań na rzecz młodego kina w Polsce. Członek OFFowej Akademii Filmowej).
(Źródło: http://www.szkolafilmowa.pl)
Po projekcjach była 2,5 godzinna dyskusja i rozmowa z reżyserem na temat tego poruszającego serce i umysł filmu dokumentalnego.
Reżyser był zbudowany niezwykłym odbiorem filmu przez uczniów.
Ustaliliśmy, że już teraz nasza szkoła podejmuje współpracę z Warszawską Szkołą Filmową, gdzie Andrzej Wolf jest wykładowcą na Wydziale Operatorskim.
Grzegorz Kopański