Literatura w polskich bibliotekach cyfrowych
1. Cyfrowa Biblioteka Narodowa "Polona" www.polona.pl
Pierwszeństwo przy publikacji w tej bibliotece mają zbiory zazwyczaj nieudostępniane czytelnikom, szczególnie chronione rękopisy, stare druki, pierwsze wydania najcenniejszych dzieł literatury polskiej czy dokumenty konspiracyjne z okresu drugiej wojny światowej. Biblioteka ze względu na ograniczenia prawa autorskiego nie publikuje książek z ostatnich 70 lat.
2. Staropolska On-line www.staropolska.pl
Biblioteka staropolskiego piśmiennictwa od średniowiecza do baroku. Zawiera również opracowania dzieł, materiał ikonograficzny i dźwiękowy.
3. Wirtualna Biblioteka Literatury Polskiej http://literat.ug.edu.pl/books.htm
Wydania literatury polskiej od średniowiecza do dwudziestolecia międzywojennego. Strona zawiera też noty biograficzne autorów i materiał ilustracyjny.
4. Biblioteka Internetowa Exlibris http://exlibris.biblioteka.prv.pl/
Zawiera zbiór literatury polskiej i obcej (głównie XiX i XX w.) w formie e-booków. Serwis zgromadził ok. 457 książek, w tym 71 lektur szkolnych.
5. Polska Biblioteka Internetowa http://www.pbi.edu.pl/
Gromadzi i udostępnia przez internet różnorodne publikacje w języku polskim.
6. Literatura.net.pl http://www.literatura.net.pl/
W ofercie znajduje się ponad 1000 tytułów książek z różnych dziedzin wiedzy. Obok nowości portal zawiera pozycje nieobjęte prawem autorskim i te książki można bezpłatnie pobierać z katalogu gratisowego. Pozostałe pozycje (katalog płatny) można pobierać po opłaceniu abonamentu.
7. Wolne Lektury http://wolnelektury.pl/
Udostępnia w swoich zbiorach lektury szkolne, które są zalecane do użytku przez Ministerstwo Edukacji Narodowej i które trafiły już do domeny publicznej. Są one opracowane, opatrzone komentarzem i udostępnione w kilku formatach (html, epub, mp3, ogg, odt, txt i pdf). Można je zgodnie z prawem, bezpłatnie przeglądać, ściągać na swój komputer, a także udostępniać innym i cytować.
Najważniejszą innowacją Wolnych Lektur, odróżniającą ten projekt od innych bibliotek internetowych, jest możliwość przeszukiwania tekstów z zastosowaniem różnych kryteriów: tradycyjnych, takich jak tytuł, autor, epoka, rodzaj, gatunek literacki, ale i niespotykanych nigdzie indziej, to jest odnoszących się do treści wielu utworów naraz – motywów i tematów literackich.
Magda Tobiasz