O bibliotece

 

Obecni pracownicy biblioteki

 

p. Magdalena Tobiasz

p. Renata Domańska

 

Historia biblioteki

Biblioteka Zespołu Szkół Nr 1 w Otwocku mieści się na parterze budynku i zajmuje trzy pomieszczenia: wypożyczalnię (z wolnym dostępem do zbiorów), czytelnię (odnowioną we wrześniu 2006 r. i wyposażoną w nowe meble: stoły, krzesła, biurka, pomoce naukowe) oraz mały magazyn, zamieniony w 2012 r. na pomieszczenie gospodarcze dla pracowników biblioteki.

Swoją działalność biblioteka rozpoczęła w roku szkolnym 1992/1993 - równocześnie z powstaniem Szkoły. Początkowo księgozbiór był bardzo skromny (1220 woluminów). Stanowiły go dary, przekazane przez Centrum Leczniczo Rehabilitacyjne w Otwocku, po likwidacji tamtejszej biblioteki. Biblioteka systematycznie powiększała swoje zbiory, dopasowując je do potrzeb uczniów i nauczycieli. W 2007 r. na zakup nowych lektur, książek popularnonaukowych i podręczników Dyrekcja szkoły przeznaczyła ok. 11 000, 00 zł. Obecnie księgozbiór liczy ok. 11 000 jednostek inwentarzowych.

Od 2008 r. działa w bibliotece koło biblioteczne (jego nazwy ulegały zmianie np. „Koło Biblioteczne Małe Lecz Skuteczne”, „Gwardia biblioteczna”), w którego skład wchodzą łącznicy klasowi z biblioteką i osoby zainteresowane promocją czytelnictwa i biblioteki.

Nauczyciele pracujący w bibliotece dokładają wszelkich starań, by rozbudzać zainteresowania czytelnicze wśród uczniów i nauczycieli, promować czytelnictwo i kulturę, stąd wynikają różne akcje, które podejmują m.in. współpraca z Fundacją Partner’s Polska, powiatowy konkurs „Inspiracje Chopinowskie w dwusetlecie urodzin kompozytora”, wyjazdy klas maturalnych do Biblioteki Narodowej, świętowanie Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych czy obchodzenie Nocy bibliotek.

Czytelnia jest miejscem chętnie odwiedzanym przez uczniów, którzy mają możliwość korzystania w niej z komputerów z wolnym dostępem do Internetu oraz do prenumerowanej prasy. Często spędzają w niej wolny czas na przygotowywaniu się do lekcji, indywidualnej lub grupowej nauce.

Od 22 lutego 2013 r. w bibliotece działa punkt konsultacyjny dla realizacji projektu "Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu na terenie Powiatu Otwockiego - wyrównujemy szanse". W ramach projektu w bibliotece znajduje się 5 laptopów z bezpłatnym dostępem do Internetu. Punkt działa w godzinach otwarcia biblioteki szkolnej.

Od września 2013 r. wprowadziliśmy w bibliotece komputerowe udostępnianie zbiorów za pomocą programu Mol Optivum. Program przyspieszył obsługę czytelników, ułatwił prowadzenie statystyk. Czytelnicy mogą w szybki sposób  sprawdzić w katalogu komputerowym poszukiwane pozycje. W lutym 2015 r. nastąpiła zmiana programu bibliotecznego na MOL Net+, który jest jeszcze bardziej nowoczesnym narzędziem w pracy nauczyciela bibliotekarza.

Uczniowie chętnie odwiedzają bibliotekę, jest to dla nich atrakcyjne miejsce w szkole, zapewniające nowoczesne i atrakcyjne warunki zdobywania wiedzy. Dokładamy wszelkich starań by było to też miejsce przyjazne dla uczniów, w którym mogą odpocząć po intensywnym wysiłku umysłowym w czasie lekcji.

W bibliotece szkolnej LO Nr III w Otwocku pracowali: Małgorzata Walerych, Izabela Kuśmirek, Małgorzata Rosłoniec, Iwona Kurach, Piotr Rudzki, Cecylia Krzemińska, Elżbieta Bursztyka, Magdalena Tobiasz, Barbara Galbarczyk, Joanna Setnikowska, Grzegorz Kopański, Joanna Ocypa, Renata Domańska.

Zbiory

Zbiory naszej biblioteki uzupełniane są zgodnie z  rozeznaniem pracowników biblioteki oraz zgłoszeniami uczniów i nauczycieli wpisanymi do zeszytu dezyderatów.

 Obecnie w naszej bibliotece znajdziesz:

  • 14381 książek
  • 480 płyt, kaset
  • 21 tytułów prenumerowanych czasopism

Zbiory biblioteki dostosowane są do potrzeb uczniów naszej szkoły. Znajdziecie potrzebne lektury do języka polskiego, opracowania historycznoliterackie, książki popularnonaukowe z różnych dziedzin wiedzy, podręczniki i repetytoria do przedmiotów szkolnych, różnego typu słowniki, lektury w języku obcym angielskim i hiszpańskim oraz beletrystykę systematycznie uzupełnianą przez zakup nowości wydawniczych.

Dla nauczycieli i rodziców gromadzimy nowości z zakresu psychologii, pedagogiki i metodyki nauczania.

Zbiory ułożone są zgodnie z UKD czyli Uniwersalną Klasyfikacją Dziesiętną, w której odpowiednim działom wiedzy przypisane są numery:

Dział 0 - Dział ogólny

Dział 1 - Filozofia. Psychologia

Dział 2 - Religia. Teologia. Religioznawstwo

Dział 3 - Nauki społeczne. Prawo. Administracja

Dział 4 - Dział wolny

Dział 5 - Matematyka. Nauki przyrodnicze

Dział 6 - Medycyna. Nauki techniczne. Rolnictwo

Dział 7 - Sztuka. Rozrywka. Sport

Dział 8 - Językoznawstwo. Nauka o literaturze. Literatura piękna

Dział 9 - Archeologia. Prehistoria. Geografia. Biografie. Historia

 

© Liceum Ogólnokształcące Nr 3 im. Juliusza Słowackiego w Otwocku 2010-2018 facebook

EU e-Privacy Directive