Książki i filmy

 Opisy książek zostały zaczerpnięte z okładek poszczególnych woluminów.

Życzę miłej lektury 

 

 oprac. B.G.

 

miłość,rodzina

 

 

John Eldredge, Stasi Eldredge "Urzekająca"

Każda kobieta tęskni, by być kochaną, by odegrać niezastąpioną rolę w wielkiej przygodzie, oraz by posiadać własne piękno do odsłonięcia. 

Każda dziewczynka zadaje podstawowe pytania: "Czy jestem śliczna? Czy się mną cieszysz?" Odpowiedź, jaką uzyskałaś w swojej młodości, ukształtowała cię w kobietę, którą obecnie jesteś. Wciąż tkwi w nas pragnienie, by wiedzieć:  "Czy jestem urzekająca"? 

oprac. B.G.

 

 

John Eldredge "Dzikie serce"

John Eldredge sądzi, że to, co naprawdę definiuje istotę męskości, zostało całkowicie stracone dla naszego myślenia. Tymczasem warunkiem uchwycenia tego, co konstytuuje mężczyznę jest zrozumienie trzech fundamentalnych pragnień, kryjących się głęboko w jego sercu:  pragnienia stoczenia bitwy, przeżycia przygody i uratowania damy w nieszczęściu.

"Dzikie serce" to książka napisana nie tylko z myślą dla mężczyzn.Warto, by przeczytała je każda żona i każda matka mająca syna.

oprac. B.G.

http://www.slowacki.eu/images/stories/religia/okladki/dreszcz.jpg

Dawn Eden "Dreszcz czystości" 

Dreszcz czystości to przekonująco i zaskakująco szczere świadectwo złożone przez młodą kobietę poszukującą w swoim życiu miłości, akceptacji, równowagi między własnymi pragnieniami a presją otoczenia. Czytelnik może śledzić trudną drogę do czystości, powolne i mozolne odkrywanie jej sensu w życiu kobiety.

Jest to pierwsza znana mi książka, która w sposób ciekawy, przekonywujący, pozbawiony moralizatorstwa i nie przegadany pokazuje chrześcijańską drogę czystości przedmałżeńskiej. Z pewnością dla każdego czytelnika będzie to fascynująca lektura, niezależnie od poglądów i stylu życia. (fragm. recenzji)

oprac. B.G.

http://www.slowacki.eu/images/stories/religia/okladki/razem.jpg

Jacek Pulikowski "Razem czy osobno?"

Autor w prosty, jasny, logiczny i ciekawy sposób przedstawia zjawisko mieszkania ze sobą przed ślubem. Rozdział pierwszy: "Powody, dla których warto zamieszkać przed ślubem"; rozdział II: "Niezbędna wiedza dla zrozumienia odpowiedzi, dlaczego jednak nie warto zamieszkać  razem przed ślubem"; rozdział III: "Odpowiedzi dlaczego nie warto zamieszkać razem przed ślubem"; rozdział czwarty: "Dlaczego ludzie tak powszechnie mieszkają razem bez ślubu?"

oprac. B.G.

 

 

  

Ks. Piotr Pawlukiewicz "Porozmawiajmy spokojnie o ... tych sprawach"

Ks. Piotr Pawlukiewicz w sposób ciekawy, zwięzły i humorystyczny pisze do młodzieży o "tych sprawach". Autor jest cenionym rekolekcjonistą, który we wstępie do książki napisał: "(...) Chyba na każdych rekolekcjach, które prowadziłem, wśród wielu rozmaitych, anonimowych pytań zawsze obecne były trzy, powiedziałbym, dyżurne: (...) i wreszcie trzecie: czy wolno się całować? (...) A gdy próbowałem na nie odpowiadać, to na sali cisza robiła się niezwykła i tego tematu słuchali bez wyjątku wszyscy." Książka oprócz dobrej treści zawiera zabawne ilustracje.

 oprac. B.G.

 http://www.slowacki.eu/images/stories/religia/okladki/ewa.jpg

Jacek Pulikowski "Ewa czuje inaczej"

Kobieta i mężczyzna to osoby bardzo różniące się w odbiorze rzeczywistości. Adam nastawiony jest na działanie, Ewa wszystko przeżywa przez pryzmat swoich uczuć. Mówi się, że sercem mężczyzny są sprawy świata, a światem kobiety sprawy jej serca. Czy te dwie osoby mogą dojść do jedności? Tak, jeśli uwzględnią różnice w sposobie widzenia świata i nauczą się o nich rozmawiać.

Autor - mąż, ojciec trojga dzieci, nauczyciel akademicki - stara się odpowiedzieć na pytania:

-jak stać się nieprzeciętnym mężem,

-jak odczytywać uczucia kobiety,

-jak doceniać wkład kobiety w domowe ognisko,

-co zrobić, by Twoja kobieta widziała w Tobie autorytet,

-jak stać się bardziej delikatnym dla kobiety.

oprac. B.G.

 http://www.slowacki.eu/images/stories/religia/okladki/kobieta.jpg

Joachim Badeni "Kobieta boska tajemnica"

Co jest najważniejsze na pierwszej randce? Czy kobieca intuicja może służyć do wykrywania herezji? Czym jest macierzyństwo? Czy makijaż jest zgodny z moralnością chrześcijańską? Jak można połączyć małżeństwo z życiem kontemplacyjnym?

Małgorzata Kożuchowska tak pisze:

"Ciekawa, prosta, mądra, niepozbawiona humoru książka dla kobiet i mężczyzn, którzy chcą kobiety zrozumieć. Czytając ją, czułam się wyjątkowa."

 

duchowość

http://www.slowacki.eu/images/stories/religia/okladki/wzgledu.jpg

Joseph Fadelle "Bez względu na cenę"

Podczas odbywania służby wojskowej Mohammed, młody iracki muzułmanin pochodzący z wielkiej szyickiej rodziny, z przerażeniem odkrywa, że jego sąsiad z koszar jest chrześcijaninem. Pomiędzy dwoma mężczyznami nawiązuje się sprzeczna z logiką relacja. Mohammed wyjdzie z niej przemieniony. Dla jego rodziców i krewnych nawrócenie się syna na chrześcijaństwo to czyste szaleństwo. W islamie zmiana religii jest przestępstwem. W klanie wykorzystuje się zastraszanie, bicie, tortury, więzienie - aby odwieść go od tej decyzji. Przeciw niemu wypowiedziana jest fatwa. Jego bracia strzelają do niego pośrodku ulicy. Ciężko ranny, upada....

Joseph Fadelle mieszka ze swoją rodziną we Francji od roku 2001. Jest teraz obywatelem tego kraju.

oprac. B.G. 

 

 http://www.slowacki.eu/images/stories/religia/okladki/Ciebie.png

 "Ze względu na Ciebie"

Rozpoczynające sie trzecie tysiąclecie przynosi przerażające wieści o setkach tysięcy zamordowanych za wiarę, o setkach milionach chrześcijan prześladowanych za wierność Jezusowi. Według danych organizacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie rocznie ginie śmiercią męczeńską ok. 170 tys. chrześcijan, co daje średnio jedno morderstwo na każde 3 minuty. Obecnie znacznie pogorszyła się sytuacja chrześcijan bliskowschodnich.

Jakie są przyczyny radykalizacji islamu? Dlaczego muzułmanie są tak agresywni wobec swoich chrześcijańskich współobywateli? Czy chrześcijanie są na przegranej pozycji? Co może zahamować narastającą falę przemocy wobec wyznawców Jezusa? Ta książka pomaga nam zrozumieć, dlaczego wyznawcy Chrystusa są znienawidzeni i prześladowani, słabi i poniżani, a mimo to zwyciężają.

oprac. B.G.

 

Vittorio Messori "Dlaczego wierzę?"

 Messeori jest najpopularniejszym pisarzem katolickim o międzynarodowej sławie; a przecież nie urodził się katolikiem. Rodzina i szkoła uczyniły z niego antyklerykała i racjonalistę. Potem jednak stało się coś niesamowitego - poznał Ewangelię, która "nawróciła" go niemal siłą. Jest to wyznanie przepełnione erudycją ale także doświadczeniem.

oprac. B.G.

 

 

http://www.slowacki.eu/images/stories/religia/okladki/Michell.jpg

Felicitas D. Goodman "Egzorcyzmy Anneliese Michel"

Autorka prof. Felicitas D. Goodman - antropolog kultury, religioznawca, językoznawca. Prowadziła transkulturowe badania nad doświadczeniami religijnymi i mistycznymi, w tym nad glosolalią, opętaniem, szamanizmem. W latach 1968 - 1979 pracowała jako profesor lingwistyki i antropologii na Uniwersytecie Denisona w Ohio. Zainteresowanapost factum przypadkiem Anneliese Michel, przeprowadziła gruntowne badania naukowe nad nim, potwierdzając fakt opętania Anneliese i demaskując przy tym dotychczasowe błędy, przesądy i fałszywe pseudonaukowe opinie w ocenie tego zjawiska. KsiążkaEgzorcyzmy Anneliese Michel jest owocem jej odkrywczych badań.

"W roku 1976 wielką sensację wywołała śmierć nieszczęsnej Anneliese Michel z Klinenbergu. W pewnej poczytnej gazecie napisano: <W Niemczech szaleje diabeł>. Okazało się, że to poruszenie nie było tylko chwilową reakcją na sensacyjny reportaż."

Bp dr Franz Henhsbach

(Przedmowa do "Exorzismus heute?

Der Arzt und das abrundig Boese"

Verlag Wort und Werk, Sankt Austin)

oprac. B.G.

 

http://www.slowacki.eu/images/stories/religia/okladki/wiedzma.jpg

Patrycja Hurlak "Nawrócona wiedźma"

Patrycja Hurlak, aktorka znana m.in. z seriali "Klan", "Blondynka "w książce "Nawrócona wiedźma" opowiada o życiu aktora, reżysera; opowiada o swoim życiu przypominającym piekło - ponad dwadzieścia lat zajmowała się czarną magią; opowiada w końcu o swoim nawróceniu, kiedy to na swojej drodze spotkała Jezusa, zostawiła wszystko i poszła za Nim.

oprac. B.G.

 

http://www.slowacki.eu/images/stories/religia/okladki/Biblia.jpg

Michał Wojciechowski "Czym jest Biblia. Wprowadzenie do Pisma Świętego"

Zasadnicza treść Pisma Świętego jest zrozumiała, ale wiele szczegółów wymaga objaśnienia, które uwzględnia wiedzę językową i historyczną. Biblia jest bowiem księgą starożytną. Należy m.in. zwrócić uwagę, w jaki sposób Pismo Święte stanowi źródło zasad chrześcijańskich. Książka ta przedstawia najważniejsze wiadomości o Biblii jako całości: o jej składzie i sposobie powstania, o jej natchnieniui prawdziwości oraz o metodzie jej wyjaśniania.

oprac. B.G.

 

 

Waldemar Chrostowski, Grzegorz Górny, Rafał Tichy "Bóg, Biblia, Mesjasz"

Pasjonująca rozmowa Grzegorza Górnego i Rafała Tichego z ks. prof. Waldemarem Chrostowskim wprowadza nas w świat Biblii i jej tajemnic oraz w samo sedno relacji chrześcijańsko - judaistycznych. Poznajemy meandry współczesnej biblistyki, obcujemy z realiami Ziemi Świętej, zagłębiamy się w fascynujący świat biblijnego Izraela i starożytnej interpretacji Pisma Świętego. oraz staramy się zrozumieć późniejsze dzieje judaizmu i chrześcijaństwa. Lektura niezbędna dla każdego, kto naprawdę interesuje się Biblią, dziejami Izraela oraz początkami wiary w Jezusa Chrystusa.

oprac. B. G.

 

 

 

http://www.slowacki.eu/images/stories/religia/okladki/koniecswiata.jpg

Joachim Badeni, Judyta Syrek "Uwierzcie w koniec świata"

Powodzie, trzęsienia ziemi, wybuchy wulkanów. Kto z nas nie zastanawiał się, czy to nie zapowiedź czasów ostatecznych i powtórnego przyjścia Chrystusa? O końcu świata i o tym, jak można się do niego przygotować, o swoich mistycznych wizjach, diabelskich pokusach, Antychryście i największych grzechach Kościoła ojciec Badeni opowiada Judycie Syrek. To ostatnia książka zakonnika, który w marcu 2010 roku zmarł w opinii świętości.

oprac. B.G.

 

http://www.slowacki.eu/images/stories/religia/okladki/smierc.jpg

Joachim Badeni, Alina Petrowa-Wasilewicz "Śmierć? Każdemu polecam"

Tytuł książki to celowa prowokacja.

O. Joachim Badeni i przeprowadzająca rozmowę z 96-letnim dominikaninem Alina Petrowa-Wasilewicz polecają każdemu refleksję nad śmiercią w czasach, gdy z jednej strony stała się ona tematem tabu i można przeżyć życie bez głębszych przemyśleń nad nią, a z drugiej kwitnie cywilizacja śmierci wymierzona w bezbronnych, słabych, chorych, starych, słowem tych, którzy swoim istnieniem zakłócają błogie niemyślenie o śmierci.

Jak przeżyć śmierć i nie umrzeć?

Posłuchajmy o. Joachima...

oprac. B.G.

http://www.slowacki.eu/images/stories/religia/okladki/sakramenty.jpg

Maciej Braun "Ucho igielne. Jak uszyć życie"

O. Maciej Braun - duszpasterz młodzież, która w jego kapłańskiej posłudze zajmuje jedno z ważniejszych miejsc. Był także duszpasterzem czarnoskórych mieszkańców Tanzanii. Niektórzy twierdzą, że jest "niespokojnym typem" - trudno mu usiedzieć w miejscu. Z grupami młodzieży w Bytomiu i Wiedniu wydał płytę z muzyką religijną. Jego życiowa dewiza brzmi: "Tobie dziś w ofierze serce daję swe".

W swojej książce w sposób zabawny, ciekawy, inspirujący i momentami metaforyczny ukazuje sens sakramentów.

oprac. B.G.

http://www.slowacki.eu/images/stories/religia/okladki/przypowiesci.jpg

Ks. Wojciech Pikor " Przypowieści Jezusa. Narracyjny klucz lektury"

Książka jest omówieniem opowiadań o królowaniu Boga zapisanych w Ewangeliach Mateusza i Łukasza. W komentarzu przedstawiono najpierw dynamikę opowiadania poprzez powiązanie wydarzeń w przyczynowo-skutkową fabułę. Przedmiotem dalszej analizy są postaci występujące w utworze. Kolejny punkt komentarza to odczytanie orędzia przypowieści, które jest ściśle powiązane ze strukturą, sposobem i przedmiotem Jezusowego opowiadania. Na koniec zostaje przybliżony kontekst przypowieściowych obrazów, w którym nabierają one jeszcze większej głębi, koloru i blasku.

Ks. Wojciech Pikor, prof. KUL, kierownik Katedry Egzegezy Ksiąg Prorockich Starego Testamentu w Instytucie Nauk Biblijnych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Strona internetowa autora: www.prorok.win.pl

oprac. B.G.

 

papiestwo

ostatnierozmowy

Benedykt XVI "Ostatnie rozmowy"

Sensacyjna książka-testament Benedykta XVI ukazała się 9 września równocześnie w kilkudziesięciu krajach. Papież emeryt zapowiedział, że to jego ostatni publiczny wywiad.  Zdaniem tłumacza, ks. Jacka Jurczyńskiego SDB, „daje ona czytelnikom możliwość bliższego «kontaktu» z człowiekiem, którego się widziało i słyszało, a jednak się go nie zna. Wiele poruszonych przez papieża kwestii daje odpowiedź na pytania nurtujące współczesnego człowieka. Peter Seewald zadaje je swojemu rozmówcy w naszym imieniu“.

W Ostatnich rozmowach emerytowany papież mówi wprost o powodach swojej rezygnacji, kluczowych momentach pontyfikatu, o konklawe i swoim następcy - Franciszku. Opowiada także o trudnych i kontrowersyjnych wydarzeniach, które miały miejsce, gdy zasiadał na Tronie Piotrowym, m.in. o aferze Vatileaks, reformach Kurii Rzymskiej i lobby gejowskim w Kościele.

oprac. B.G.

 

                

http://slowacki.eu/images/stories/religia/okladki/milosc.jpg

Papież Franciszek"Miłość jest łagodna"

Miłość polega na owej łagodności, której uczył nas Jezus (…). Naśladowanie Jezusa nie oznacza uczestnictwa w pochodzie triumfalnym! Oznacza udział w Jego miłości miłosiernej, włączenie się w Jego wielkie dzieło miłosierdzia dla każdego człowieka i dla wszystkich ludzi.

 

Książka „Miłość jest łagodna” to świadectwo głębokiego przekonania papieża Franciszka o dobroci Boga, ale również zaproszenie skierowane do każdego z nas, abyśmy stali się radosnymi świadkami bliskości i czułości Boga, abyśmy stali się narzędziem pokoju w świecie, w którym żyjemy na co dzień.

oprac. B.G

 

 

http://www.slowacki.eu/images/stories/religia/okladki/Benedyktswiata.jpg

 

Benedykt XVI, Peter Seewald "Światłość świata"

Benedykt XVI odważnie o grzechach Kościoła. Wywiad, który wstrząsnął opinią społeczną na całym świecie.

Papież pytany o:

-sekularyzację Europy Zachodniej,

-etykę seksualną,

-molestowanie dzieci przez duchownych,

-zdjęcie ekskomuniki z biskupów lefebrystów,

-sposób odnalezienia się Kościoła we współczesnym świecie

zaskakuje szczerością, burzy wizerunek "pancernego kardynała".

oprac. B.G.

 

 http://www.slowacki.eu/images/stories/religia/okladki/czesc1benedykt.jpg

Joseph Ratzinger, Benedykt XVI "Jezus z Nazaretu. Część I. Od chrztu w Jordanie do Przemienienia"

"Książka o Jezusie, którą chcę teraz oddać w ręce Czytelników, jest owocem mojej długiej wewnętrznej drogi. Chciałem podjąć się próby ukazania Jezusa Ewangelii, jako autentycznego Jezusa, jako "Jezusa historycznego" we właściwym znaczeniu tego określenia. Jestem przekonany i żywię nadzieję, że także Czytelnik będzie mógł zauważyć, iż postać ta jest bardziej logiczna i - również z historycznego punktu widzenia - o wiele bardziej zrozumiała niż rekonstrukcje, z którymi mieliśmy do czynienia w ostatnich dziesięcioleciach." Tak we wstępie mówi o swojej książce autor, Papież Benedykt XVI.

oprac. B.G.

  http://www.slowacki.eu/images/stories/religia/okladki/czes2benedykt.jpg

Benedykt XVI "Jezus z Nazaretu. Część II. Od wjazdu do Jerozolimy do Zmartwychwstania"

"Mogę wreszcie oddać w ręce czytelników drugą część mojej książki o Jezusie z Nazaretu. (.) W przedmowie do części pierwszej powiedziałem, że moim pragnieniem było ukazanie "postaci i orędzia Jezusa". Może trzeba było w tej książce umieścić te dwa słowa - postać i orędzie - jako jej podtytuł i w ten sposób wskazać na istotny jej cel. Z odrobiną przesady można by powiedzieć, że chciałem znaleźć rzeczywistego Jezusa (.). W drugiej części zadanie to było jeszcze trudniejsze niż w pierwszej, ponieważ w niej dopiero spotykamy decydujące słowa i wydarzenia z życia Jezusa. Usiłowałem trzymać się z dala od kontrowersji dotyczących licznych możliwych kwestii szczegółowych i rozważać jedynie istotne słowa i czyny Jezusa (.). Jeśli, rzecz jasna, pozostają jak zawsze jakieś szczegóły dyskusyjne, to jednak mam nadzieję, że dane mi było zbliżyć się do postaci naszego Pana w sposób, który może dopomóc wszystkim tym czytelnikom, którzy pragną spotkać Jezusa i mu uwierzyć."
Joseph Ratzinger - Benedykt XVI
                                                                                                                                                                                                             (z "Przedmowy")

oprac. B.G

 

 http://www.slowacki.eu/images/stories/religia/okladki/JezusNAzaretu.jpg                                                                                                                                                                                                                            

Benedykt XVI "Jezus z Nazaretu. Część III. Dzieciństwo"

Historyczna prawda i teologiczna medytacja Benedykta XVI o narodzeniu Jezusa.

Papież opowiada o najbardziej tajemniczym i najmniej znanym okresie życia Jezusa: narodzeniu i dzieciństwie. Pokazuje Chrystusa, który przychodzi na świat w konkretnym miejscu, czasie i rodzinie. Stara się też odpowiedzieć na pytanie: co narodzenie Jezusa oznacza dla każdego z nas?

W tej książce usiłowałem nawiązać dialog z tekstami Ewangelii. Jestem przy tym świadom, że (...) żadna interpretacja nie dorówna wielkością tekstowi biblijnemu. Mam nadzieję, że mimo swych ograniczeń ta mała książka może dopomóc wielu osobom na ich drodze do Jezusa i z Jezusem."

                                                                                                                                                                                                        (fragment Wstępu)

 

oprac. B.G

 

historia

 http://www.slowacki.eu/images/stories/religia/okladki/dzwyklete.jpg

Szymon Nowak "Dziewczyny wyklęte"

Były piękne, młode. Kochały swoich chłopaków, narzeczonych, mężów - żołnierzy wyklętych. Trwały przy nich aż do końca. Kochały też Polskę. I o nią wraz z nimi walczyły. Często z bronią w ręku, ale też przenosząc meldunki czy opatrując rany. A gdy stało się jasne, że chwilowo przegrali - służąc słowem otuchy, tym nielicznym, którzy przetrwali...

Pierwsza na naszym rynku książka o dziewczynach z antykomunistycznego podziemia - o tych bardzo znanych i niemal zupełnie zapomnianych. O tych, które nie zawahały się, by oddać krajowi swą młodość, a niejednokrotnie też życie.

Oto szesnaście porywających opowieści o walce, dramatycznych wyborach, ucieczkach, upokorzeniach i więziennej wegetacji. Są to jednocześnie opowieści o miłości i nienawiści, o życiu i o śmierci. Ich indywidualne losy to część polskiej historii.

.

 http://www.slowacki.eu/images/stories/religia/okladki/dziewczyny.jpg

Łukasz Modelski "Dziewczyny wojenne. Prawdziwe historie"

Wojna to z pozoru męska sprawa. Zmienia jednak kobiece losy równie mocno, jak męskie. Jak żyć w czasach, gdy własne wesele kończy się aresztowaniem przez gestapo,gdy tylko bliski poród wstrzymuje wykonanie wyroku śmierci, wykonanie zaś zadania wymaga nawiązania romansu z wrogiem? Jak zachować kobiecą wrażliwość, gdy wokół panuje okrucieństwo, przemoc i niesprawiedliwość? Gdy najmodniejszym dodatkiem staje się biało-czerwona opaska, a w torebce, zamiast szminki i lusterka, trzeba schować pistolet?

oprac. B.G.

http://www.slowacki.eu/images/stories/religia/okladki/powstanie.jpg

Anna Herbich "Dziewczyny z Powstania. Prawdziwe historie"

Sławka do dziś żałuje, że nie pocałowała młodego powstańca, który się w niej kochał. Halina urodziła synka tuż przed godziną "W" i cudem ocaliła mu życie. Zosia złamała konspiracyjne zasady i zdradziła swoje imię ukochanemu. 

Anna Herbich w przejmujący sposób pokazuje, jak naprawdę wyglądało życie w czasie 63 dni heroicznej bitwy. Pozwala nam zobaczyć Powstanie Warszawskie z zupełnie innej perspektywy: oczami kobiet.

oprac. B.G.

 

 

inne książki

nieplanowane

Abby Johnson, Cindy Lambert "niePLANOWANE. Dramatyczna historia o przemianie serca byłej dyrektorki kliniki aborcyjnej"

Prawdziwa historia Abby: stanęła po obu stronach barykady, jaką jest życie... Warto przeczytać.

Alicja

Joanna Jurgała - Jureczka "Siedem spódnic Alicji"

Kobieta ma być damą, arystokratką ducha - mówi w "Siedmiu spódnicach Alicji" Joanna Jurgała - Jureczka. Jej majątkiem jest siła charakteru i świadomość tego, co w życiu najważniejsze. 

Na kartach książki śledzimy sensacyjne wątki, ale i tajemnice skrywane w sercach. To powieść o miłości, która jest silniejsza od śmierci; do małej wsi Stawiska na Śląsku Cieszyńskim; do ukochanych róż w ogrodzie.

kobiet

Małgorzata Okrafka-Nędza "Bóg liczy łzy kobiet"

Pierwsza autobiograficzna opowieść ukazująca skrywany przez pół wieku dramat gwałtów Armii Czerwonej na polskich kobietach.

 

http://www.slowacki.eu/images/stories/religia/okladki/swiadek.jpg

 

 John Mc Dowell "Świadek"

Jego córka nie żyłą. Jego żona zaginęła. I teraz Raffeq Ramsey, który jest jednym z najbogatszych ludzi w Egipcie, bał się o własne życie. Niedługo potem zobaczył zdjęcie swojej zaginionej żony. W odróżnieniu od poprzednich zdjęć, które towarzyszyły żądaniom o okup, żona nie była ani związana, ani zakneblowana. Wkrótec potem Raffeq Ramsey zostaje zastrzelony, a detektyw mający pomóc w poszukiwaniach zaginionej kobiety musi uciekać...

oprac. B.G.

http://www.slowacki.eu/images/stories/religia/okladki/nieod.jpg

Lisa Scottoline "Nie odchodź"

Mice Scanlon, trzydziestosześcioletni lekarz,odbywa służbę w Afganistanie, tęskniąc do pozostawionej w kraju żony Chloe i niedawno urodzonej córeczki. Wiadomość o nagłej śmierci Chloe jest dla niego wstrząsem. Równie wielkim okazują się szczegóły, które odkrywa wkrótce po powrocie, a które zmuszają go do zadania sobie pytania, na ile i czy w ogóle znał swoją żonę ... i siebie. Musi też zdecydować, czy jest w stanie sam zająć się córką, dla której stała się zupełnie obcym człowiekiem. Mike uświadamia sobie, że najważniejszą bitwę swojego życia będzie musiał dopiero stoczyć, ryzykując wszystko, by ocalić to, co dla niego najdroższe.

oprac. B.G.

 

 

http://www.slowacki.eu/images/stories/religia/okladki/preria.jpg

Wojciech Cejrowski "Na prerii"

"Dotychczas pisałem książki o Indianach z Amazonii - było dziko i egzotycznie.

Ta jest o kowbojach z Arizony, i też będzie dziko i egzotycznie.

Południe Stanów Zjednoczonych oraz dawny Dziki Zachód są zupełnie inne niż Nowy Jork, Chicago czy Kalifornia. Styl życia na prerii zadziwia nawet tych, którzy dobrze znają Amerykę.

Gdyby ktoś chciał sprawdzić, jak tam jest, drogę znajdzie łatwo: wystarczy zjechać z autostrady, i znów zjechać, i tak do skutku - aż skończy się mapa i wylądujesz na polnej drodze, prowadzącej na jakieś rancho." (Wojciech Cejrowski)

oprac. B.G.

 

Francine Rivers  - Trylogia "Znamię lwa"

Francine Rivers to popularna na całym świecie pisarka amerykańska; laureatka wielu prestiżowych nagród. Rivers jest perfekcjonistką w każdym calu, od stworzenia niesamowitych kreacji, przez ciekawą fabułę, konstrukcję każdej części po metaforyczne tytuły rozdziałów.

Cała seria "Znamię lwa" traktuje o początkach chrześcijaństwa,głębokiej wierze wyznawców Jezusa, próżności i politeizmie Rzymu za rządów Flawiuszy oraz barbarzyństwie Germanów. W wirze historii, polityki i religii Rivers umieściła wyjątkowych bohaterów, zmagających się z namiętnościami, z nakazami i zakazami, z własnymi wyborami i prześladującymi ich konsekwencjami.

Każdą z książek - "Głos w wietrze" , "Echo w ciemności", "Jak świt poranka" - czyta się jednym tchem.

oprac. B.G.

 

 http://www.slowacki.eu/images/stories/religia/okladki/okladka-gender.jpg

Agnieszka Niewińska "Raport o gender w Polsce"

W Raporcie znajdziesz m.in.:

- Wykłady Gender Studies IBL Polskiej Akademii Nauk - relacja uczestnika

- Opis genderowych imprez kulturalnych

- Genderowe pomysły edukacyjne

- Zmiany prawa w Europie wdrażane za przyczyną genderystów

- Źródła finansowania ruchu gender

- Słownik terminów genderowych

oprac. B.G.

 

filmy

INTERESUJĄCE I INSPIRUJĄCE:

- Wyrok na Niewinnych - film oparty na faktach, o kulisach wprowadzenia aborcj w Stanach Zjednoczonych. Premiera 18.04.2021. Oficjalny zwiastun: https://www.youtube.com/watch?v=_ZXjFJooyls

- Czyściec- https://www.filmweb.pl/film/Czyściec-2020-861643  -premiera w Polsce 23.10.2020 r.

- Nieobojętni - fabularyzowany dokument opowiadający o działaniach AK. M.in. współorganizowanie ucieczek z obozu KL Auschwitz -  https://vod.tvp.pl/video/nieobojetni,nieobojetni,41707455

- Mała zagłada - film dokumentalny, który opowiada o tragicznych losach wsi Sochy na Zamojszczyźnie - https://vod.tvp.pl/video/mala-zaglada,mala-zaglada,42034289

- Święta Gianna. Obcowanie świętych -film dokumentalny o Świętej Giannie Beretta Molla, której heroiczna postawa pozwoliła przyjść na świat jej córce. Dokument polskich twórców zawiera świadectwa orędownictwa Świętej w życiu wiernych, którzy opowiadają o nadzwyczajnych interwencjach „z Góry” za wstawiennictwem Gianny. Zdjęcia zostały zrealizowane w Polsce i we Włoszech. Atutami filmu są materiały archiwalne i wypowiedzi członków rodziny, znajomych i współpracowników Świętej.
Projekt został zadedykowany dzieciom i rodzeństwu Gianny Molla - https://www.youtube.com/watch?v=_E9CKPyxRy4

- Zakazany Bóg -podczas wojny domowej w Hiszpanii w latach 1936-1939 zniszczono i splądrowano 2000 kościołów, zakazano praktyk religijnych i dokonywano rzezi na katolikach. Bestialsko zamordowano ponad 8000 osób duchownych, byli wśród nich biskupi, zakonnice, klerycy. Przez cały czas krwawych prześladowań obiecywano im darowanie życia pod warunkiem wyrzeczenia się wiary, a jednak nie odnotowano żadnego przypadku apostazji!
"Zakazany Bóg" to wzruszająca historia 51 błogosławionych męczenników z Barbastro: księży i kleryków – ofiar nienawiści do wiary w Boga. Ich cudem ocalałe notatki z więzienia są jednymi z najpiękniejszych świadectw wiary w dziejach chrześcijaństwa. 
[opis dystrybutora kino] - https://www.youtube.com/watch?v=N-zJr3GjHjI

- Ben Hur - dramat, kostiumowy
11 Oscarów (m.in. najlepszy film, najlepszy aktor pierwszoplanowy, najlepszy reżyser, najlepsza muzyka
w dramacie lub komedii, najlepsza scenografia etc.) i inne.


Niesprawiedliwie zniewolony przez Rzymian hebrajski książę staje do walki w wyścigu rydwanów. Wygrana i laury sprawią, iż dokona się zemsta nad trybunem Rzymu, który upokorzył i zniszczył rodzinę walecznego Hebrajczyka.
[opis dystrybutora dvd]

- Spotkanie (The Encounter) - dramat. Piątka nieznajomych zostaje zmuszona do zatrzymania się w przydrożnej restauracji z powodu gwałtownej burzy i utrudnionych warunków podróży. W pewnym momencie zaczyna dochodzić do serii nieoczekiwanych zdarzeń. Właściciel lokalu (zaskakująco dobrze znający przypadkowych przyjezdnych) prosi, aby zwracali się do niego imieniem… Jezus. - https://www.youtube.com/watch?v=ZJA5V5e5AQU

- Życie za życie. Maksymilian Kolbe - W 1941 roku jeden z więźniów wykorzystuje nadarzającą się okazję i ucieka z Auschwitz. Będąc już wiele kilometrów dalej mężczyzna dowiaduje się, że z jego powodu dowódca obozu skazał 10 więźniów na śmierć w komorze głodowej. Wśród nich znajduje się franciszkanin Maksymilian Kolbe, który decyduje się oddać swoje życie, aby uratować współwięźnia- 15-letniego chłopca. Reż. K. Zanussi. - https://www.youtube.com/watch?v=AJecKMuhXwQ

- Uczta Babette - dramat, komedia
statuetka Oscar (najlepszy film nieanglojęzyczny), statuetka BAFTA (najlepszy film nieanglojęzyczny) i inne.


Dania, XIX wiek. W małej rybackiej wiosce dwie siostry wiodą surowe, pobożne życie,skupione wokół ich ojca, miejscowego pastora. W młodości odrzuciły szansę poznania miłości
i wielkiego świata w imię ascetycznej religijności, narzuconej przez ich ojca. Wiele lat po jego śmierci kobiety zatrudniają w swym domu służącą- Babette Harsant, uciekinierkę z ogarniętego rewolucją Paryża. Babette bałamuci purytańskich mieszkańców miasteczka swoją sztuką kulinarną, a po wygraniu loterii wystawia  wykwintną kolację - https://www.youtube.com/watch?v=MmSXhv75Gd0

- Oto jest głowa zdrajcy biograficzny, kostiumowy, dramat historyczny
6 statuetek Oscar (najlepszy film, najlepszy aktor pierwszoplanowy, najlepszy reżyser, najlepszy scenariusz adaptowany, najlepsze kostiumy- filmy kolorowe, najlepsze zdjęcia- filmy kolorowe) i inne.


Jest to opowieść o ostatnich latach życia sir Tomasza Morusa, męża stanu, wielkiego angielskiego humanisty znanego w całej Europie i jego konflikcie z królem Wielkiej Brytanii, Henrykiem VIII. Morus decyduje się sprzeciwić swemu monarsze w sprawie małżeństwa z Anną Boleyn, przez co będzie musiał zapłacić najwyższą cenę- https://ekino.com.pl/film/oto-jest-glowa-zdrajcy-caly-film

- Listy do Boga dramat, familijny

Pogodny 8-letni Tyler walczący z rakiem pisze listy do Boga, czym porusza całą lokalną społeczność. Borykający się z własnymi problemami miejscowy listonosz Brady czyta korespondencję chłopca, która zaczynają go inspirować do zmiany swego życia na lepsze. Wywiązująca się między nimi znajomość staje się okazją do naprawienia swoich błędów
i odnalezienia radości w życiu.- https://www.youtube.com/watch?v=NwxJc06e-d4

- Święty mimo woli - biograficzny, dramat, komedia

Giuseppe jest uważany przez mieszkańców rodzinnej wioski za nieudacznika życiowego, który nieustannie boryka się z przeciwnościami losu. Będąc pod presją całej rodziny,
chłopak podejmuje decyzję o wstąpieniu do franciszkanów. Po pomyślnym zdaniu egzaminów wstępnych Giuseppe zostaje przyjęty do seminarium duchownego...
Historia rozgrywająca się w siedemnastowiecznej Italii oparta jest na życiu świętego Józefa z Kupertynu - https://www.youtube.com/watch?v=QwXB8MSc7Gk

- Nieplanowane - prawdziwa historia szefowej Planned Parenthood. W kinach w Polsce od 1 listopada 2019 r. - http://www.rafaelfilm.pl/nieplanowane/

Wojownicy Maryi https://vod.tvp.pl/website/wojownicy-maryi,41175474

- Habemus papam - film dokumentalny: http://www.filmpolski.pl/fp/index.php?film=4222708

-Filmy dotyczące ks. Jerzego Popiełuszki:

*Jestem gotowy na wszystko: http://www.filmpolski.pl/fp/index.php?film=4219188

*z IPN-u: https://popieluszko.ipn.gov.pl/xjp/multimedia-1/filmy

- Zawód: Prymas Polski - film dokumentalny o kard. Stefanie Wyszyńskim: http://www.filmpolski.pl/fp/index.php?film=4222686

- Miłość i Miłosierdzie - prawdziwa historia s. Faustyny - zwiastun: https://www.filmweb.pl/film/Miłość+i+Miłosierdzie-2019-814944

-Największy dar: to fabularyzowany dokument w konwencji ... westernowej (warstwa fabularna) u kina faktu (warstwa dokumentalna). To ogromna dawka wzruszenia, ciepłych emocji i duża dawka humoru - http://najwiekszydar.pl

- Wyklęty: o ostatnim żołnierzu niezłomnym - https://vod.pl/filmy/wyklety-caly-film-online/v8fpsln

- Bóg nie umarł. Światło w ciemności: http://www.filmweb.pl/film/B%C3%B3g+nie+umar%C5%82%3A+%C5%9Awiat%C5%82o+w+ciemno%C5%9Bci-2018-798462 - Wokół kościoła Św. Jakuba narasta coraz więcej sporów. Przeciwnikom wiary przeszkadza fakt, że świątynia stoi na terenie uniwersytetu....

-Gurgacz. Kapelan Wyklętych: http://www.filmweb.pl/film/Gurgacz.+Kapelan+Wyklętych-2017-803410

- Niemiłość: http://www.filmweb.pl/film/Niemiłość-2017-777456 - zwiastun. Małżeństwo chce się rozwieść, ale mają dziecko...

- Moja miłość: https://www.youtube.com/watch?v=hdJtMgqLjZw - zwiastun. W kinach od 2.03.2018 r. „Moja Miłość” to opowieść o odkrywaniu przez młodą dziewczynę swojej wiary, o poszukiwaniu Boga i podążaniu za Jego głosem. Fabuła filmu przeplata losami Rachel z historiami Erica Harrisa i Dylana Klebolda, dwóch uczniów szkoły i sprawców szkolnej masakry. Film inspirowany prawdziwymi, tragicznymi wydarzeniami.

- Cudowny chłopak: http://www.filmweb.pl/video/zwiastun/nr+2+polski-44869 - zwiastun.

- Sprawa Chrystusa: https://www.youtube.com/watch?v=CREOZkwkbhQ - zwiastun. W kinach od 17.11.2017 r. Znakomicie przyjęty przez widzów w Stanach Zjednoczonych, film oparty na prawdziwej historii Lee Strobla, laureata nagrody Pulitzera.

- Outcasts - Szare Anioły: https://www.youtube.com/watch?v=LrhgUF4PoGw - zwiastun. W Polsce 21-29.05.2017. Przenieś się do więzienia w Centralnej Ameryce, przejdź przez mroczne ulice w Londynie i Nowym Jorku oraz odwiedź najniebezpieczniejsze dzielnice Irlandii. Wejdź w ciemny świat, który może rozjaśnić tylko wiara w Boga. Poznaj świat szarych aniołów. Projekt "Outcasts - Szare Anioły" mówi o  pomocy najuboższym ludziom. 

Fabuła Szarych Aniołów: Mocne i prawdziwe historie ludzi dotkniętych przez życie, którym pomagają Franciszkanie Odnowy. Młody zakon, niedawno zatwierdzony przez papieża Franciszka, pracuje w najtrudniejszych miejscach na świecie: pośród gangów narkotykowych w Irlandii, prostytutek w Anglii, czy więźniów w Hondurasie.

Nauczycielka: http://www.filmweb.pl/film/Nauczycielka-2016-760971 - zwiastun. Czechosłowacja, wczesne lata 80. Dyrektor szkoły podstawowej zwołuje nadzwyczajne zebranie. Oskarża nauczycielkę o wykorzystywanie uczniów do manipulowania rodzicami.

Chata: http://www.filmweb.pl/film/Chata-2017-715007/video - zwiastun. Mężczyzna pogrążony w żałobie po śmierci najmłodszej córki otrzymuje list, który zmienia jego życie...

Milczenie: https://www.youtube.com/watch?v=pAiZkwInXCk - zwiastun

- Ostatni szczyt: http://info.wiara.pl/doc/3601508.Ostatni-szczyt-nowy-film-tworcow-Ziemi-Maryi - film Juana Manuela Cotelo od 16.12.2016 w Kinie pod Aniołem.

- Zerwany kłos: https://www.youtube.com/watch?v=NWt39jnN7yo - film o bł. Karolinie Kózkównie jako wotum wdzięczności dla Ojca Świętego Franciszka za Światowe Dni Młodzieży w Polsce.

Przełęcz ocalonych: (premiera w Polsce 4 listopada 2016 r. - zwiastun) http://www.filmweb.pl/film/Przełęcz+ocalonych-2016-658802 - schyłek II wojny światowej. Podczas krwawej bitwy o Okinawę amerykański sanitariusz odmawia noszenia broni i zabijania z powodów moralnych .

- Historia Marii: http://www.filmweb.pl/film/Historia+Marii-2014-696926 -inspirowana prawdziwymi wydarzeniami opowieść o Marie Heurtin, niewidomej i niesłyszącej od urodzenia dziewczynce, która pod koniec XIX w. trafiła do prowadzonego przez siostry zakonne ośrodka dla głuchoniemych. Dzięki poświęceniu s. Margueritty dziewczynkę udało się przywrócić światu, uspołecznić ją, nauczyć języka migowego i alfabetu.

Bóg w Krakowie: http://www.filmweb.pl/film/Bóg+w+Krakowie-2016-761544 (premiera 3.06.2016) - film rozgrywa się współcześnie na tle mistycznego miasta, w którym śledzimy losy: młodego polityka, dziewczyny szukającej miłości;  prawniczki specjalizującej się w sprawach rozwodowych; drobnego złodzieja pragnącego ukraść relikwiarz z Krwią Pańską; małżeństwa niemogącego doczekać się dziecka; kobiety po przejściach i mężczyzny niepotrafiącego wyzwolić się ze szponów hazardu. Historie, które zostają ukazane na ekranie mówią o wierze, nadziei, przebaczeniu, poświęceniu, miłości i wolności, ale przede wszystkim o tęsknocie człowieka za Bogiem i Jego Miłosierdziem. 

- Bóg nie umarł 2: https://www.youtube.com/watch?v=27yYEm7FXzU

- Zmartwychwstały (zwiastun): https://www.youtube.com/watch?v=VANRp6fAgQI;  informacje o filmie: http://ekai.pl/filmy/x97036/zmartwychwstaly/

- Most: https://www.youtube.com/watch?v=yRXkGdpss6o

- Ziemia Maryi (zwiastun): https://www.youtube.com/watch?v=4PhhAXPiYiM - film dostępny w naszej bibliotece

- Niebo istnieje naprawdę: https://www.youtube.com/watch?v=kR2sD7vXhEY

- Karolina (w kinach w Polsce od 21.11.2014): https://www.youtube.com/watch?v=9u6u5DT-BNA - film dostępny w naszej bibliotece

- Bóg nie umarł (w kinach w Polsce od 06.03.2015 - zwiastun): https://www.youtube.com/watch?v=tmeUMujDgmA - film dostępny w naszej bibliotece

- Białe jak mleko, czerwone jak krew (w kinach w Polsce od 13.03.2015 - zwiastun/trailer): https://www.youtube.com/watch?v=C58kPgpWRLo

- Doonby. Każdy jest kimś (w kinach w Polsce od 27.03.2015 r.): http://doonby.pl/

- Uwolnić Asię Bibi (w kinach w Polsce od 24.04.2015): https://www.youtube.com/watch?v=QukGzWYrEmY

- Apartament (w kinach od 15.05.2015): https://www.youtube.com/watch?v=Qhu_AdKq2Go

- Mama Tina (premiera w Polsce 2.10.2015): http://www.filmweb.pl/film/Mama+Tina-2014-679992#

 

 DOTYCZĄCE  ŻYCIA I ABORCJI:

-Przeżyła aborcję - Giana Jessen cz. 1:  https://www.youtube.com/watch?v=91s1Cepo8ks

-Przeżyła aborcję Giana Jessen, cz. 2https://www.youtube.com/watch?v=2WuiQaiQrCw

-Dzieci po to są, by kochać jehttps://www.youtubhttps://www.youtube.com/watch?v=J64Xww_eUmoe.com/watch?v=J64Xww_eUmo

-Dziecko od momentu poczęciahttps://www.youtube.com/watch?v=mQVKREcH2Fg

- Wywiad z prof. B. Chazanem o aborcji - https://www.tvradom.com/wiadomosci/575,profesor-chazan-o-aborcji-pracy-lekarza-oraz-o-hejcie-na-obroncow-zycia-wywiad-rzeka?fbclid=IwAR1PrrGBwiciGm649IMuT6TatYOqQFdm42O0vr1CnChHyz_0crHntkELYVk

- Świadectwo kobiety poczętej z gwałtu - https://www.youtube.com/watch?v=2nrhdl5LzUQ

słuchowiska, konferencje, muzyka, wystawy

DOTYCZĄCE MIŁOŚCI, PRZYGOTOWANIA DO MAŁŻEŃSTWA, PLANOWANIA RODZINY:

-Konferencje prof. Wandy Półtawskiejhttps://www.youtube.com/playlist?list=PLAA7A2F2FB1C5BA48

-Leczenie niepłodności: in vitro czy naprotechnologia?https://www.youtube.com/watch?v=C9KyCtIhoa0

-Dla mężczyzn o męskościhttps://www.youtube.com/watch?v=U1KyFePocr4

-Dlaczego kobiety są niezadowolone z małżeństwa?https://www.youtube.com/watch?v=qjsfih-8n9M

-Dr Wanda Półtawska o antykoncepcjihttps://www.youtube.com/watch?v=0DMrV97ADyI&list=PL-BXEgQtXRsarGiykCbSV8SX6I2Ra0bRo

-Przyczyny niepłodnościhttps://www.youtube.com/watch?v=95pr7scFG3E

-Naprotechnologia - leczenie niepłodności:  https://www.youtube.com/watch?v=CLkpTic6OE8

-Ojcostwo - kariera mężczyznyhttps://www.youtube.com/watch?v=1DGYjlDwwag

- Prof. Włodzimierz Fijałkowski - wybitny lekarz, ginekolog i naukowiec, prekursor obrony życia prenatalnego w Polsce, a także prekursor szkoły rodzenia, czy obecności ojca przy porodzie; więzień obozu: https://www.youtube.com/watch?v=XJcLZt5eBOE&list=PLB0wQIvGOpBq08KCXOeqYstaf5BriBKLy

 

 

NAŁOGI:

-Papierosy: http://nauka.wiara.pl/doc/2024675.Papierosy-sa-do-d

 

MUZYKA:

Andrea Bocelli:

https://www.youtube.com/watch?v=SqYG3f4PaWc

https://www.youtube.com/watch?v=N3WOVnTz-Yo

https://www.youtube.com/watch?v=02PW6GNPv70

https://www.youtube.com/watch?v=scPLq8gn9Ko

https://www.youtube.com/watch?v=w8s6Qm24REo

 

Luxtorpeda:

https://www.youtube.com/watch?v=pHyu1yH1kgs

 

Love Story:

https://www.youtube.com/watch?v=TgJ18qXnLYQ

https://www.youtube.com/watch?v=B7ofBBG_0xg  

 

Ks. Jakub Bartczak

https://www.youtube.com/watch?v=YRDL5n4F2xg

https://www.youtube.com/watch?v=D_KsHgi9rAE

https://www.youtube.com/watch?v=sZCCfMJUr7Uhttps://www.youtube.com/watch?v=sZCCfMJUr7U

 

WYSTAWY:

 Muzeum Narodowe:

-Hipolici. O sztuce wojennej starożytnej Grecji: http://www.mnw.art.pl/wystawy/hoplici-o-sztuce-wojennej-starozytnej-grecji,188.html

-Mistrzowie pastelu: od Marteau do Witkacego: http://www.mnw.art.pl/wystawy/mistrzowie-pastelu-brod-marteau-do-witkacego-kolekcja-muzeum-narodowego-w-warszawiebr,25.html

 

Darmowe wystawy w Warszawie:

-Czwarta majówka pod flagą biało-czerwoną: https://4free.waw.pl/wydarzenie-17383-czwarta-majowka-pod-flaga-bialo-czerwona-czwarta-majowka-pod-flaga-bialo-czerwona

-Noc Muzeówhttp://warszawa.eska.pl/newsy/noc-muzeow-2016-wiemy-kiedy-bedzie-w-warszawie/105759

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

EU e-Privacy Directive