Wycieczki

ROK SZKOLNY 2020-2021

 Szczególna pielgrzymka maturzystów na Jasną Górę w roku 2020

 

ROK SZKOLNY 2017-2018

 

Maturzyści u Matki w roku 300-lecia Koronacji Cudownego Wizerunku

 

Formacja religijna i moralna jest jednym z najważniejszych wymiarów odpowiedzialności człowieka za rozwój samego siebie. W tym kontekście sytuuje się Diecezjalna Pielgrzymka Maturzystów na Jasną Górę, która odbyła się dnia 18 października 2017 roku. Nasza Młodzież przybyła do Niebiańskiej Mamy, aby przed Jej Jasnogórskim Wizerunkiem prosić o pomoc w podejmowaniu mądrych decyzji.

Otwarcia uroczystego spotkania dokonał o. Mieczysław Polak, który podkreślił, że Jasna Góra zajmuje szczególne miejsce w dziejach polskiego narodu i ma ogromny wpływ na jego duchowość. Następnie Młodzi wysłuchali słów skierowanych do nich w liście przez Mazowieckiego Kuratora Oświaty – p. Aurelię Michałowską. Pani Kurator wyraziła przekonanie, że przyszłość Polski i świata uwarunkowana jest jakością wychowania, na którą ogromny wpływ ma geniusz miejsca i duchowe dziedzictwo Jasnej Góry.

            Po tych słowach przyszedł czas na śpiew, sakrament pokuty i pojednania oraz konferencję. Ksiądz Mariusz Czyżewski mówił, by nie zapominać o tym, że jesteśmy drodzy w oczach Boga. Mogliśmy również posłuchać świadectwa seminarzysty, który na piątym roku przygotowuje się do kapłaństwa.

            Punktem kulminacyjnym była Msza Święta koncelebrowana, której przewodniczył bp Romuald Kamiński. Pasterz Diecezji Warszawsko-Praskiej dziękował Panu Bogu za łaskę wiary i ukazywał wielką wartość bycia uczniem w szkole Maryi i Jej Boskiego Syna.

            Spotkanie z Maryją zwieńczył Akt Zawierzenia maturzystów w opiekę Matki Bożej dokonany w Kaplicy Cudownego Obrazu. Na zakończenie ksiądz biskup pobłogosławił Młodych, którzy przed wyjazdem raz jeszcze , patrząc w oczy Matki, śpiewem dziękowali za Jej Miłość.

            Maturzyści, niewątpliwie zmęczeni, ale szczęśliwi, zakończyli swoje pielgrzymowanie. Spotkali się z Matką, doświadczyli wspólnoty, modlitwy za siebie nawzajem i dali świadectwo wobec innych. Mógł to być przełomowy moment w ich życiu, lub czas duchowego wzrostu i pogłębienia swojej wiary.

BG i SK

 

 

ROK SZKOLNY 2016-2017

 

MATURZYŚCI  NA JASNEJ GÓRZE

19 października 2016 roku odbyła się diecezjalna pielgrzymka maturzystów na Jasną Górę. Do duchowej stolicy Polski przybyło ok. 1200 uczniów. Pielgrzymi z naszego LO zgromadzili się skoro świt przed kościołem św. Wincentego aPaulo w Otwocku, aby w imię Boże wyruszyć w podróż. Po szczęśliwym dotarciu na miejsce wspólnie przeszliśmy do Bazyliki. Powitała nas p. Aurelia Michałowska -  Mazowiecki Kurator Oświaty. Następnie konferencję wygłosił proboszcz katedry św. Floriana - ks. Bogusław Kowalski. Był on znany dużej liczbie naszych uczniów, ponieważ to dawny proboszcz parafii w Otwocku. Ksiądz wygłosił bardzo ciekawe przemówienie nawiązując do swoich doświadczeń z dzieciństwa oraz do meczów piłki nożnej - ponieważ ks. jest zagorzałym kibicem. Mówił o dojrzałości chrześcijańskiej; o tym, że człowiek wierzący to ten, który jest w drodze "in via" i  umie zawierzyć Bogu. I że w Kościele nie chodzi o tzw. "fajerwerki". Młodzież bardzo dobrze przyjęła jego konferencję, po której nastąpiła chwila przerwy, aby wrócić na mszę koncelebrowaną pod przewodnictwem abp. Henryka Hosera. Nawiązał on w homilii do różnych rodzajów dojrzałości, także do egzaminu maturalnego ale mówił również o tym, że inteligencja to nie wszystko. Potrzebna jest mądrość. Po uczcie duchowej poszliśmy nakarmić nasze ciała :) Aby następnie wrócić przed Obraz Jasnogórski i dokonać Aktu Zawierzenia Młodzieży NMP. Zaszczyt odczytania tego aktu mieli uczniowie z naszego LO: Marlena Pielak i Dominik Kawka. Dzięki temu byliśmy bardzo blisko Cudownego Obrazu.

Po intensywnie przeżytych momentach wróciliśmy do autokaru, aby udać się w powrotną podróż. Ale myliłby się ten, który by twierdził, że w autokarze wszyscy zasnęli :)  Pod opieką świętych szczęśliwie wróciliśmy do naszych domów.

B.G.

 

 

 ROK SZKOLNY 2015-2016

 

PIELGRZYMKA MATURZYSTÓW NA JASNĄ GÓRĘ

21 października 2015 roku odbyła się diecezjalna pielgrzymka maturzystów na Jasną Górę. Ponad 1000 uczniów z naszej diecezji pokłoniło się przed obrazem Madonny Częstochowskiej, aby prosić o światło i pomoc Ducha Świętego. 

Na początku powitała nas p. Dorota Sokołowska - Mazowiecki Kurator Oświaty. Zaznaczyła, że nie warto zdać matury byle jak, bo nie chcemy chodzić do byle jakiego lekarza, nie chcemy jeść byle czego i byle jak, nie chcemy być byle jak obsługiwani w urzędach, a więc nie chciejmy żyć byle jak. Następnie katechezę wygłosił ks. Marek Kruszewski - wieloletni duszpasterz rodzin w diecezji warszawsko-praskiej. Zwrócił uwagę na wybory i decyzje, które trzeba podejmować w życiu, i których nie można przekładać w nieskończoność. Po krótkiej przerwie przeznaczonej na: przemyślenia, modlitwę, zakupy pamiątek, obserwację panoramy miasta z wieży wróciliśmy, aby uczestniczyć we mszy św. koncelebrowanej pod przewodnictwem bp. Marka Solarczyka. W kazaniu bp nawiązał do dojrzałości, która jest kształtowana przez różne etapy w życiu. Mówił o swoich byłych uczniach, którzy założyli już rodziny oraz o pielęgnowaniu więzi rodzinnych.

Po obiedzie, przed obliczem Jasnogórskiej Madonny, dokonaliśmy Aktu Zawierzenia Młodzieży NMP. I choć zmęczeni, to jednak radośni, wracaliśmy do domu, mając w pamięci nowo zawarte znajomości z maturzystami z innych szkół :)

Opiekę nad uczniami z naszego Liceum sprawowali: ks. Marcin Skolasiński, p. Ewa Bednarska-Piętka, p. Barbara Galbarczyk, p. Barbara Gomoła, p. Urszula Korzeniewska.

B.G.

 

 

SZLAKIEM RELIGII MONOTEISTYCZNYCH

We wspomnienie Matki Bożej Różańcowej, czyli 7 października, klasa 2e wraz z opiekunami i przewodnikiem wybrała się na wycieczkę. Na początku przyjął nas imam w meczecie. Młodzież chętnie zadawała pytania, na które imam dawał wyczerpujące odpowiedzi. Uczniów interesował m.in. czas modlitw muzułmanów, post - nie tylko ramadan, ubiór kobiety i mężczyzny, wielożeństwo, sprawy materialne małżonków... Następnie zawitaliśmy w synagodze, gdzie mogliśmy zobaczyć mezuzy, tałesy z cicitami, pismo hebrajskie. Zaszliśmy także do sklepu koszernego. Na koniec wycieczki zwiedziliśmy  cerkiew - Warszawską Katedrę Metropolitalną p.w. Św. Marii Magdaleny. Obejrzeliśmy ikonostas, dowiedzieliśmy się, że jest przechowywana relikwia św. Marii Magdaleny; zapoznaliśmy się z historią prawosławia oraz w jaki sposób odbywa się tam przyjmowanie sakramentów. A po drodze pan przewodnik opowiadał nam o ciekawostkach religijnych i historycznych, m.in. o rzezi Pragi.

B.G.

 

EU e-Privacy Directive