„Wędrowiec zawiły - Joseph Conrad" – spotkanie z p. Ewą Koc, autorką wystawy

„To nie do wiary, z jak przymkniętymi oczyma, przytępionymi uszami i senną myślą idziemy przez życie.” Joseph Conrad

5,11 i 12 grudnia 2017 gościliśmy p. Ewę Koc z Powiatowej Biblioteki Publicznej w Otwocku. Okazją do spotkania była 160 rocznica urodzin Josepha Conrada Korzeniowskiego. Rok 2017 został ustanowiony przez Sejm Rokiem Josepha Conrada. Pani Ewa Koc, instruktorka powiatowa i była dyrektor wspomnianej placówki przeprowadziła trzy spotkania dla uczniów naszego liceum, na temat życia i twórczości pisarza. Prelekcje były połączone z prezentacją wystawy p.t. „Wędrowiec zawiły - Joseph Conrad". Na wystawie składającej się z 30 plansz, zaprezentowane są nie tylko fotografie związane z życiem Korzeniowskiego, ale także jego książki, zarówno doskonale wszystkim znane, jak i całkiem zapomniane oraz bardzo ciekawa filmografia. Jak powiedziała autorka tej wystawy, p. Ewa Koc, ilość nakręconych filmów przez reżyserów z całego niemal świata przewyższa ilość dzieł samego artysty.

Autorka rozpoczęła swoją opowieść o wczesnych latach życia Józefa Konrada Korzeniowskiego i jego rodzinie (zesłanie, pobyt w Krakowie, wyjazd do Francji). Kolejna część dotyczyła czasu kiedy Józef Konrad Korzeniowski przyjmuje pseudonim i staje się Josephem Conradem. Kolejne części prelekcji to: polskie zaplecze kulturowe Conrada, polska tematyka w utworach Conrada, recepcja Conrada w ówczesnej Polsce, pamiątki po pisarzu w Polsce i na Ukrainie, prezentacja całego dorobku pisarza, do którego mieliśmy pełny dostęp w Polsce dopiero po 1989 roku i ostatnie lata życia tego wielkiego twórcy, cenionego na całym świecie. Pani Ewa Koc cytowała opinie wielu znawców literatury Conrada, m. in. Zdzisława Najdera, który pisał „We współczesnej literaturze światowej Conrad pozostaje postacią pierwszoplanową zarówno jako pionier technik narracyjnych, nakierowanych na skłanianie czytelnika, by stawał się czynnym współtwórcą poznawanego utworu, jak i jako pisarz, podejmujący trwale żywą problematykę, od zderzania się kultur i odpowiedzialności za ludzką wspólnotę do prowokacji politycznej.”

Pani Ewa Koc po mistrzowsku zawładnęła swoją narracją uwagę uczniów, wzbudziła zainteresowanie wszystkich młodych słuchaczy opowiadając o tym pisarzu, który poruszał cenioną nie tylko w Polsce problematykę moralną, jak honor, wierność i odpowiedzialność.

Każde spotkanie trwało dwie godziny. Udział wzięli uczniowie klas:1a,2a i 3d.

Grzegorz Kopański

Galeria zdjęć

© Liceum Ogólnokształcące Nr 3 im. Juliusza Słowackiego w Otwocku 2010-2018 facebook

EU e-Privacy Directive