Wir sehen uns in einem Jahr wieder! O wymianie polsko-niemieckiej młodzieży

 

W dniach 1-7 września 2019 roku uczniowie „Słowaka” uczestniczyli w wymianie polsko-

-niemieckiej. Grupą 22 uczniów z klas: 2d i 2c opiekowały się panie Edyta Dobrosz i Agata Żurawska. Wspólnie z niemieckimi rówieśnikami z Pestalozzi Gymnazjum w Guben gościliśmy w Międzynarodowym Centrum Spotkań Młodzieży w mazurskim siedlisku Rodowo Camp nad jeziorem Lampasz. To był wspaniały tydzień wypełniony zajęciami integracyjnymi, projektami, grami terenowymi, zabawami językowymi i wycieczkami. Koledzy z Guben zapoznali nas z kulturą niemiecką, życiem codziennym, my przedstawiliśmy im polskie tradycje świąteczne, zaprezentowaliśmy polskich sportowców, sławnych ludzi i oczywiście jak zrobić bigos. Zwieńczeniem dnia niemieckiego i dnia polskiego była nauka ludowych tańców- polki i belgijki. Najtrudniejszy był pierwszy dzień, ale gra „Jak masz na imię? Jak się masz?” sprzyjała przełamaniu barier. Porozumiewaliśmy się po angielsku, niemiecku i po polsku, każdego dnia coraz bardziej angażowaliśmy się we wspólne działania. Wieczory spędzaliśmy na dyskotekach, karaoke lub przy ognisku, ze śmiechem i radością doskonaliliśmy  język angielski i niemiecki.

                Zwiedziliśmy także Sanktuarium Maryjne w Świętej Lipce, Wilczy Szaniec w Gierłoży, Reszel, Mrągowo i Olsztyn – niewątpliwie  atrakcje Mazur. Świetnie bawiliśmy się podczas spływu kajakowego ( Jezioro Lampasz, meandry Krutyni i  Jezioro Białe). Dla niektórych z nas było to  nie lada wyzwanie – pierwszy raz na kajakach i od razu tak malownicza trasa, niezbyt trudna dla amatorów.

                Zżyliśmy się ze sobą przez ten tydzień, nawiązaliśmy przyjaźnie i obiecaliśmy sobie, że spotkamy się w Rodowie z niemieckimi koleżankami i kolegami za rok.

Edyta Dobrosz , Agata Żurawska

1Wilczy Szaniec w Gierłoży

2„Słowak”w sali „Multikulti” na wieczorze polskim

3Dzień dobry, panie Koperniku! Guten Tag , HerrCopernicus!

EU e-Privacy Directive