Edukacja filmowa w Słowaku

Liceum Słowackiego jak co roku uczestniczy w projekcie edukacji filmowej. Jest on skierowany przede wszystkim do klas dziennikarsko-filmowych, ale czasami inne klasy włączają się do niego. 22 października 2018r. w ramach projektu "Kinowe spotkania młodych", prowadzonego przez Krzywy Kadr, wysłuchaliśmy prelekcji o efektach 3D w filmach, a następnie obejrzeliśmy film "Papierowe miasta" Jake Schreiera z 2015r., który skłonił nas do refleksji nad granicami młodzieńczych fascynacji i przyjaźni między nastolatkami. W spotkaniu uczestniczyły klasy: Ia, IIa i IIb.

9 listopada 2018r. udaliśmy się do Kino-kawiarni Falenica, z którą współpracujemy już piąty rok. Realizujemy wspólnie projekt Nowych Horyzontów Edukacji Filmowej (NHEF). Stowarzyszenie to upowszechnia ambitną sztukę filmową spoza głównego nurtu i objęte jest patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Działa od 10 lat według prostej zasady: każdy film, który wchodzi do  programu, jest poddany analizie psychologicznej, z której mogą korzystać rodzice i pedagodzy,  wskazuje się również związek tematów poruszanych w filmach z podstawą programową. Pogłębia to wiedzę o strukturze dzieł i ich wymowie.

W tym roku obejrzeliśmy film powiązany z programem klasy drugiej, czyli romantyczną fantastyką: nowozelandzko-amerykański "Co robimy w ukryciu" J. Clementa, T. Waititi z 2014. To czarna komedia o tematyce wampirycznej, ujęta w formę pastiszu i paradokumentu.

Drugi utwór dopiero co wszedł na ekrany kin: "Jeszcze dzień życia" Damiana Nenowa i Raula de la Fuente, czyli historia trzymiesięcznej wyprawy wybitnego reportera Ryszarda Kapuścińskiego do ogarniętej wojną i chaosem Angoli, gdzie linia frontu zmienia się jak w kalejdoskopie. W ciekawej formie animacji połączonej z dokumentem ujęto problematykę zadań dziennikarza wojennego: jego odpowiedzialności za los przedstawianych ludzi, bezstronności i wplątania w wielką politykę.

W projekcie uczestniczyły klasy IIa i IIb. Nad ich edukacją czuwały: koordynatorka Ewa Bednarska-Piętka i Jolanta Wakulińska.

Ewa Bednarska-Piętka

© Liceum Ogólnokształcące Nr 3 im. Juliusza Słowackiego w Otwocku 2010-2018 facebook

EU e-Privacy Directive