Spotkanie autorskie z Maciejem Parowskim, pisarzem, krytykiem, dziennikarzem i redaktorem fantastyki naukowej

29 listopada odbyło sie spotkanie autorskie z Maciejem Parowskim, pisarzem, krytykiem, dziennikarzem i redaktorem fantastyki naukowej czasopism o tematyce fantastycznej. Od ponad trzydziestu lat jest jednym z filarów polskiego środowiska fantastycznego. Jest autorem powieści i komiksów. Był kierownikiem działu literatury polskiej w miesięczniku „Fantastyka” (później   „Nowa Fantastyka”) i wieloletnim redaktorem naczelnym. Był także twórcą i redaktorem naczelnym magazynu „Czas Fantastyki”. Był wielokrotnie nagradzany za swoją twórczość. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego uhonorował Macieja Parowskiego srebrnym medalem „Gloria Artis”, a powieść „Burza” została wyróżniona Nagrodą Literacką im. Józefa Mackiewicza.

Spotkanie przebiegło według niżej podanego scenariusza, przygotowanego przez pisarza.

Autor na początku wyjaśnił zebranym definicje: science fiction, horror, fantasy. Stwierdził, że w fantastyce przyszłość jest metaforą. Fantastyka – język pierwszy. Kolejne segmenty jego wystąpienia były rewelacyjnym przedstawieniem tego mało znanego uczniom obszaru literatury polskiej z punktu widzenia socjologa i literaturoznawcy:

O pokoleniowym odkrywaniu fantastyki – prasa studencka, fanziny, konwenty, miesięcznik AD 1982 po stanie wojennym na gruzach rewolucji solidarności. A jednocześnie inwazja wideo. Kina nowej przygody. Pierwsze komputery osobiste. Fantastyka językiem pozwalającym wyrazić polityczną opresję i technologiczną rewolucję. Fantastyka - polska specjalność.

Fantastyka jako wspólnota. „Fantastyka” / „Nowa Fantastyka”/ „komiks-Fantastyka” / „Czas Fantastyki” - historia pewnej formacji stworzonej przez pismo. 36 lat istnienia. Gwiazdorzy: Dukaj, Sapkowski, Twardoch, Orbitowski….   Polch, Bagiński….

Zjawisko literackie : Poetyka / Tematyka / Plejada nowych nazwisk / Nowy model życia literackiego.

Wielkie fale polskiej fantastyki - Fantastyka socjologiczna / Oniryczna i w stylu punk / Fantasy / Religijna / Alternatywna / Transhumanizm.

Kultowe antologie – Niebezpieczne wizje / Czarna Msza / PL+50 / Przedmurze / Co większe muchy – Miłosne dotknięcie nowego wieku.

W drugiej części autor omówił takie zagadnienia jak: media wizualne, komiks kino adaptator ale także kreator nowych sensów i wartości artystycznych. Wehikuł nowych fantastycznych konceptów. Komiks – ułomne kino? Dlaczego kino (sztuka wyższa), zniża się do poziomu komiksu (sztuki niższej) i kradnie jej historie oraz bohaterów. Laboratorium dzikich fabuł i niesamowitych bohaterów.

Wielkie serie filmowe ciągnące się przez dekady : Star Trek / Gwiezdne Wojny / Alien/Obcy / Terminator/ Władca Pierścieni / 2 X Blade Runner / 2 x Odyseja kosmiczna.

Chodzi o przedstawienie inwazji science fiction i szerzej fantastyki na całą literaturę i w ogóle kulturę. O pokazanie procesu rozmywanie jej na dziesiątki odmian, bo fantastyka staje się językiem nowego świata. To już nie gatunek, nie konwencje, tylko narracyjna technika pozwalająca objąć fakt i fikcję, symbol i parodię, sen i jawę, rzeczowa ocenę i niezobowiązujące wrażenie. A także ruch społeczny (kluby, konwenty, nagrody).

Doświadczamy jej nie tylko czytając książki, przeglądając komiksy, oglądając telewizyjne powtórki filmów SF bądź chodząc do kina. Fantastyka atakuje nas w reklamie, w socjologicznych i psychologicznych diagnozach, z fantastyki jest wzięta konstrukcja Sieci i architektura komputera.

W spotkaniu wzięli udział uczennice i uczniowie klas: 1c i 2f. Autor podarował szkole (do biblioteki) swoją najnowszą książkę oraz kilkanaście numerów czasopisma „Nowa Fantastyka”.

Grzegorz Kopański

Galeria zdjęć

© Liceum Ogólnokształcące Nr 3 im. Juliusza Słowackiego w Otwocku 2010-2018 facebook

EU e-Privacy Directive