Spotkanie autorskie z p. Pawłem Waszakiem

Tło warszawskie  w LALCE Bolesława Prusa”, to temat spotkania z p. Pawłem Waszakiem, które odbyło się 15 lutego. Na to wydarzenie zostali zaproszeni uczniowie klas: 2a i 3a.

Paweł Waszak – pisarz, poeta, miłośnik twórczości Adama Mickiewicza, świata kresowego i Słowiańszczyzny. Turysta, krajoznawca i fotograf. Także tłumacz poezji białoruskiej i ukraińskiej. W roku 2000 wydał tom wierszy własnych i przekładów pt. „Treny znikąd”, a w r. 2006 we współpracy z Muzeum Historycznym m. st. Warszawy album „Między Kopernikiem a Zygmuntem, czyli tło warszawskie w „Lalce” Bolesława Prusa”. Pomysłodawca i realizator ścieżki literackiej „Lalki” w Warszawie. Wieloletni nauczyciel liceów warszawskich (m. in. LO im. J. Zamoyskiego i LO im. Ks. J. Poniatowskiego). Specjalność – spektakle multimedialne, recytacja i śpiew.” (Źródło:www.sternik.edu.pl).

W dwugodzinnym spotkaniu autor odwołał się do swojej książki, która identyfikuje miejsca występujące w „LALCE”. Paweł Waszak ze smutkiem stwierdził, że tych autentycznych miejsc związanych z Warszawą Prusa, opisanych w „LALCE”, w dzisiejszej stolicy na dobrą sprawę już nie ma. Bo cały szereg rzeczy i miejsc zniknęło na skutek tragicznych wydarzeń po 1939 roku. Autor poruszył wszystkie zagadnienia związane ze światem „Lalki”. Scharakteryzował też realizm, jako kierunek w ówczesnej literaturze.

Paweł Waszak wyraził nadzieję, że jego opowieść „ ułatwi lub ubarwi przeżywanie i rozumienie Lalki. Może zachęci kogoś do przeczytania po raz pierwszy tej powieści. Może otworzy komuś oczy na urok pejzażu dawnej Warszawy i pomoże związać się emocjonalnie z tym miastem, którego nie ma, ale którego pozostałość trzeba kochać i chronić.”    Paweł Waszak zaprezentował ścieżkę literacką „Lalki” głównie z powieściowymi bohaterami – Rzeckim i Wokulskim. Swoją wspaniałą opowieść dopełnił czytaniem fragmentów tekstów „Lalki" dotyczących Warszawy: miejsc, instytucji i obyczajów lat osiemdziesiątych XIX wieku. Równoległa prezentacja multimedialna z ikonografią: mapami, reklamami, drzeworytami, starymi i nowymi fotografiami, fragmentami dawnych przewodników i artykułów ówczesnej prasy poszerzały i uzupełniały tekst Prusa. Mistrzowska, aktorska interpretacja wybranych tekstów „Lalki” w wykonaniu naszego gościa, zrobiła na słuchaczach ogromne wrażenie. Ten „spacer” ścieżką literacką „Lalka”: z Prusem przez XIX-wieczna Warszawę był prawdziwą ucztą duchową.

Grzegorz Kopański

Galeria zdjęć

 

© Liceum Ogólnokształcące Nr 3 im. Juliusza Słowackiego w Otwocku 2010-2018 facebook

EU e-Privacy Directive