Spotkanie z Anną Dereszowską, aktorką

22 marca gościliśmy w murach naszej szkoły Annę Dereszowską, popularną aktorkę filmową i teatralną. Piękna kobieta, z ujmującym, życzliwym podejściem do ludzi zwyczajnie i szczerze opisała swoją drogę zawodową. Po maturze miała kilka pomysłów na swoje życie, jednak zdecydowała się pójść za radą swojego nauczyciela muzyki, który powiedział do niej: „Masz taki głos, że z tym głosem trzeba coś zrobić”. I faktycznie podziwiamy Annę Dereszowską za genialne role w filmach fabularnych, serialach i spektaklach teatralnych ale też za wspaniały niski, hipnotyzujący głos którego brzmienie słyszymy również w audiobookach. Aktorka nagrała już kilkadziesiąt książek mówionych zarówno dla dorosłych jak i dla dzieci.

Anna Dereszowska wyraziła swój pogląd na obecny świat artystyczny, w którym aktywnie i z sukcesem funkcjonuje. Zwierzała się: „Aktorzy bywają artystami. Do końca to nie jest zawód artystyczny. Dla mnie to profesja bardzo rzemieślnicza. Studia aktorskie zdecydowanie bardziej wyglądają na takie. W Akademii Teatralnej najwięcej pracuje się nad techniką, bo później aktor z tego całe życie korzysta. A pojęcie talentu jest bardzo ulotne, artystą zostaje się raz na jakiś czas, a generalnie jest to ciężka, żmudna praca.” Aktorka opowiadała jak wygląda jej zwykły dzień pracy, zwłaszcza w czasie kiedy przez kilka miesięcy trwają zdjęcia filmowe, a do tego wieczorem jeszcze czeka występ w teatrze. To bywa męczące. Anna Dereszowska powiedziała, że do końca 2019 roku ma już ustalony plan swoich obowiązków zawodowych, który jest ujęty podpisanymi umowami. Mówiła dalej: „Moje ciało, mój wizerunek, mój głos to jest mój warsztat pracy, dlatego muszę o niego dbać. Ale jest to niezwykle ciekawy zawód.” Uczniowie pytali o studia aktorskie, czy Anna Dereszowska miała jakieś wątpliwości, obawy, jak dalej potoczyła się jej edukacja i praca zawodowa. Odpowiedź była zaskakująco szczera. „ Na pierwszym roku było tak, że myślałam o wycofaniu się. Codziennie zajęcia przez siedem dni w tygodniu. Duża presja psychiczna. Ale pierwszy rok ukończyłam ze stypendium ministerialnym, za naukę, za osiągnięcia, których sama nie dostrzegałam, a zauważyli moi profesorzy, aktorzy z ogromnym doświadczeniem.”

Anna Dereszowska mówiła do uczniów: „Warto pamiętać, że każdy z nas jest inny, trzeba uzmysłowić sobie kim się naprawdę jest i nie próbować być kalką tej osoby, która w klasie ma najlepsze oceny, najlepiej się uczy, najładniej wygląda i ma największe konto na Instagramie.”

Aktorka już nigdy nie żałowała swojego wyboru. Młodzieży życzyła aby też trafili na taki zawód, który będzie dla nich pasją. „Tak radośnie i fajnie wtedy chodzi się do pracy.” Wtedy odczuwa się taki stan „flow”, lekkość w wykonywaniu codziennych zadań, błyskotliwość i produktywność i zadowolenie z wykonywania codziennych nieraz bardzo trudnych zadań.

Anna Dereszowska mówiła też o pozycji zawodowej aktorów w Polsce. Wspomniała o niespełnionych, rozczarowanych zawodowo aktorach. Ciekawie opowiadała o swojej współpracy z reżyserami i scenarzystami. Mówiła, że są takie role, których zagrania nigdy by się nie podjęła.

Poznaliśmy aktorkę, która zna swoją wartość, a jednocześnie jest bardzo skromna, ciepła i komunikatywna.

Odbyły się dwa godzinne spotkania, w których uczestniczyli uczniowie klas:1e,1f,2a,3a. Oczywiście podczas przerw trwały intensywne sesje zdjęciowe.

Link do galerii zdjęć

© Liceum Ogólnokształcące Nr 3 im. Juliusza Słowackiego w Otwocku 2010-2018 facebook

EU e-Privacy Directive