SPOTKANIE Z PROMIENIOTWÓRCZOŚCIĄ

   Na co dzień spotykamy się z promieniowaniem jonizującym i zjawiskiem promieniotwórczości. Od początku istnienia Ziemi występowały na niej izotopy promieniotwórcze. Niektóre z nich zdążyły już się rozpaść, inne zaś docierają do nas bezpośrednio z kosmosu. Wszystkie pierwiastki chemiczne posiadają izotopy, z których część jest promieniotwórcza. Promieniotwórcze jest więc nie tylko to co nas otacza, ale także nasze własne ciało.

   Postanowiliśmy wykorzystać bliskość Narodowego Centrum Badań Jądrowych w Świerku i skorzystać z zajęć edukacyjnych prowadzonych przez pracowników - specjalistów w dziedzinie chemii i fizyki jądrowej. 2 i 14 lutego 2018 r. braliśmy udział (klasy biol-chem z opiekunami: p.Dobrosz, p.Raczyńską, p.Woźnicą i p.Kieszek) w kilku wykładach i pokazach poświęconych szeroko pojętej nukleonice oraz zagadnieniom związanym z promieniotwórczością jądrową.

   Tematy wykładów:

  • Promieniowanie elektromagnetyczne (w tym X i γ).
  • Promieniotwórczość, promieniowanie α, β, γ.
  • Zasady działania i konstrukcji reaktorów jądrowych, podstawy energetyki jądrowej (modele reaktorów energetycznych WWER i HTR).
  • Zasady działania, konstrukcja i zastosowanie reaktorów badawczych.

   Podstawy chemii jądrowej omówiliśmy na lekcjach, w związku z tym do wizyty w Świerku byliśmy przygotowani merytorycznie (może nie wszyscy).

Zwiedzanie reaktora, wykłady i pokazy stanowiły nie tylko podsumowanie naszej wiedzy, ale również jej pogłębienie, tym bardziej, że wykładowcy promieniowali pozytywną energią.

K.Kieszek

Swierk

© Liceum Ogólnokształcące Nr 3 im. Juliusza Słowackiego w Otwocku 2010-2018 facebook

EU e-Privacy Directive